Цікаві факти про Марс

цікаві факти про марс

Марс – четверта планета від Сонця, яка зачаровує людство протягом століть. Він схожий на Землю, але водночас неймовірно відрізняється від неї. Ця червона планета приховує безліч цікавих явищ, які роблять його об’єктом для численних досліджень. Холодна піщана пустеля – саме так можна описати Марс, але цей факт ніколи не завадить людству мріяти про його колонізацію. Давайте розглянемо цікаві факти про Марс та дізнаємося більше про цю загадкову планету.

Цікаві факти про Марс

  1. Діаметр Марса дорівнює 6780 км, що робить його майже вдвічі меншим за Землю, а також другою найменшою планетою у Сонячній системі (після Меркурія).
  1. Марс отримав свою назву на честь давньоримського бога війни, оскільки його червонуватий колір нагадував кров, що асоціювалася з битвами. У багатьох культурах планету називали подібно: наприклад, стародавні греки називали її Аресом який теж був богом війни у грецькій міфології.
  1. Часто Марс називають червоною планетою через відповідне забарвлення його поверхні. Але чому Марс червоний? Все просто – поверхня Марса має червонуватий відтінок через велику наявність оксиду заліза (тобто іржі) у марсіанському піщаному ґрунті.
  1. Атмосфера Марсу розріджена і складається переважно з вуглекислого газу (95%), азоту та аргону. Кисень тут майже відсутній (його вміст в атмосфері складає всього 0,14%), тому дихати без скафандра на Марсі неможливо.
  1. Оскільки атмосфера Марса дуже розріджена, сонячне тепло тут затримується неохоче. Температура на червоній планеті коливається від 20°C до -153°C в залежності від сезону. Середня ж температура на Марсі становить близько -65°C. Також на Марсі можливі різкі перепади температури протягом доби: від -70°C вночі до +20°C вдень.
  1. Відстань від Марса до Землі не є постійною та змінюється залежно від їхнього положення на орбітах. У момент найбільшого зближення ці планети можуть бути на відстані близько 54,6 млн кілометрів, тоді як у періоди максимальної віддаленості відстань сягає 401 млн кілометрів.
  1. Оскільки відстань між Марсом та Землею непостійна, то і час польоту до червоної планети буде різним. Якщо летіти до Марса на сучасному космічному кораблі, тоді така подорож може зайняти від 6 до 9 місяців в залежності від розташування планет.
  1. Найдовше з усіх марсоходів на Марсі пропрацював апарат “Opportunity”, який перевершив усі очікування. Спочатку місія була розрахована лише на 90 марсіанських діб, але марсохід працював цілих 15 років! За цей час він подолав понад 45 кілометрів і надіслав на Землю тисячі зображень червоної планети. “Opportunity” вивчав марсіанську поверхню аж до 2018 року, коли сильна пилова буря вкрила його сонячні панелі й апарат втратив зв’язок із Землею.
цікаві факти про марс фото 2
Вид на планету Марс, Фото з марсохода
  1. Промінь світла долає відстань від Сонця до Марса за 12 хвилин та 47 секунд.
  1. На Марсі знаходиться гора Олімп, яка є найвищою горою Сонячної системи. Гора Олімп є згаслим марсіанським вулканом, висота якого складає 21,9 км, що більш ніж вдвічі вище за висоту Евереста.
  1. Гравітація на Марсі складає лише 38% від земної гравітації. Якщо ви важите 60 кг на Землі, то на Марсі ваша вага буде близько 23 кг.
  1. Марсіанська доба, яку астронавти називають “сол”, триває 24 години 39 хвилин і 35 секунд, що лише трохи довше за земну. Цікаво, що термін “сол” було спеціально придумано для марсіанських місій, щоб синхронізувати роботу з місцевим часом на Марсі.
  1. На Марсі як і на Землі є сезони року: зима, весна, літо та осінь. Марсіанський рік триває 687 земних днів, що майже вдвічі довше, ніж рік на Землі. Через це сезони на Марсі значно довші. Цікаво, що внаслідок еліптичної орбіти Марса температурні коливання між сезонами ще більш відчутні, ніж на Землі.
  1. Марс має два маленьких супутники: Фобос і Деймос. Вони дуже схожі на астероїди і за гіпотезою науковців, вони, ймовірно, були притягнуті гравітацією планети.
  1. Дослідження свідчать, що мільярди років тому на Марсі текли річки, існували озера, моря, та океани. Також науковці підтвердили, що під поверхнею Марса є поклади льоду.
  1. На Марсі є полярні шапки з водяного льоду та замерзлого вуглекислого газу. Вони змінюють розміри залежно від сезону.
  1. А ще на планеті Марс часто виникають піщані бурі, які можуть покривати всю поверхню Марса та тривати тижнями.
  1. На Землі знайдено понад 130 метеоритів, які ідентифіковані як марсіанські, та ймовірно, були викинуті з поверхні Марса після ударів астероїдів, після чого потрапили на нашу планету.
  1. У 1971 році космічний апарат NASA Марінер-9 досяг орбіти Марса та став першим у світі штучним супутником іншої планети. А вже у 1976 році “Вікінг-1” (також космічний апарат NASA) став першим апаратом, що успішно здійснив м’яку посадку на поверхню Марса.
  1. Із всіх планет Сонячної системи, Марс є найдослідженішою планетою. Ще з давніх-давен його рух на нічному небосхилі спостерігали давні єгиптяни, вавилоняни та греки. А перше спостереження Марса через телескоп відбулося у 1610 році Галілео Галілеєм.

21. Марс розглядається як потенційна планета для майбутньої колонізації. Однак низька температура, відсутність кисню та радіація створюють чималі виклики.