Цікаві факти про Сонце

цікаві факти про сонце

Сонце – джерело світла і тепла для нашої планети а також серце нашої Сонячної системи. Воно палає у космосі вже мільярди років і без нього не було б життя на Землі. Ми звикли щодня зустрічати його на небі і без нього неможливо уявити існування всього живого. Але які таємниці ховає Сонце? Цікаві факти про Сонце, які ми підготували спеціально для вас, розкриють його таємниці та допоможуть краще вивчити нашу єдину життєдайну зірку. Отож, не гаймо часу та хутчіш вирушаймо у цю захоплюючу подорож цікавою інформацією про Сонце.

Цікаві факти про Сонце які ви не знали

  • Сонце є типовою зіркою, яка належить до класу жовтих карликів. Воно розташоване в центрі нашої Сонячної системи та завдяки потужній силі тяжіння утримує всі планети та їх супутники не даючи їм відлетіти у відкритий космічний простір.
  • Сонце утворилося приблизно 4,6 млрд років тому і перебуває приблизно в середині свого життєвого циклу. За розрахунками вчених приблизно через 5 млрд років Сонце розшириться та перетвориться на червоного гіганта, який поглине найближчі планети (Меркурій та Венеру). Хоча Земля виживе після такої трансформації Сонця, проте вона буде виплавлена вщент та непридатна для життя.
  • Сонце, як і всі зірки у Всесвіті, є велетенською розжареною газовою кулею. Його хімічний склад приблизно такий: 90% водень, майже 10% гелій, інші елементи становлять менше 0,1%. Саме ядерний синтез водню в гелій є джерелом енергії та тепла, яку випромінює зірка.
  • Температура на поверхні Сонця складає приблизно 5600°C (при такій температурі плавиться будь-яка речовина), а в ядрі вона сягає колосальних 15 мільйонів градусів.
  • Діаметр Сонця становить близько 1,39 мільйона кілометрів, що приблизно в 109 разів більше за діаметр нашої планети. Щоб краще уявити розміри Сонця достатньо просто взяти до уваги той факт, що Сонце може вмістити в собі 1 300 000 планет розміром з Землю. Неймовірні масштаби, правда?
  • Розміри Сонця ми щойно уявили. Але ж яка його маса? У це важко повірити, але Сонце настільки масивне, що його маса становить 99,86% усієї маси Сонячної системи.
  • Сонце знаходиться на відстані приблизно 149,6 млн км від Землі. Саме цю відстань астронавти обрали для спрощення вимірювання відстаней у Сонячній системі, та дали їй назву – астрономічна одиниця (а. о.). Наприклад, відстань до Марса чи Юпітера зручно визначати саме в астрономічних одиницях а не в кілометрах, парсеках чи світлових роках. Тобто, набагато зручніше сказати, що відстань від Сонця до Юпітера складає 5,2 а.о. (астрономічні одиниці) а не 778,57 млн кілометрів.

Ще трохи цікавої інформації про Сонце

  • Сонячне світло долає відстань до Землі приблизно за 8 хвилин та 20 секунд. А це означає, що якби Сонце раптово перестало світити ми б помітили це тільки через 8 хвилин.
  • Під час сонячних затемнень ми можемо побачити корону Сонця – гарячий газ, що оточує зірку. Цікаво, що її температура значно вища за температуру поверхні Сонця і коливається майже від 1 млн до 3 млн °C .
  • Сонячна корона випромінює потоки заряджених іонізованих частинок у всіх напрямках. Це явище відоме як сонячний вітер. Ці частинки впливають на магнітосферу Землі та викликають полярні сяйва. А ще, сонячний вітер може викликати магнітні бурі, які впливають на роботу супутників, радіозв’язку, електромереж а також на здоров’я та самопочуття людей.
  • Кожну секунду Сонце втрачає близько 4 мільйонів тонн своєї маси через ядерні реакції та випромінювання енергії. А ще, за 1 секунду Сонце  виділяє у сотні тисяч разів більше енергії, ніж людство використало з моменту свого існування.
  • Життя на нашій планеті можливе лише завдяки сонячній енергії та теплу. Для прикладу, без Сонця явище фотосинтезу було б неможливим. А ще, сонячне світло необхідне для синтезу вітаміну D у шкірі людини. Сонячна активність впливає на клімат, урожайність та багато інших природних процесів. Останні дослідження та моделювання показали, якщо Сонце раптово зникне, життя на Землі стане неможливим уже через кілька років.