Юпітер – це гігантська планета, яка є справжнім королем нашої Сонячної системи. Ця газова планета завжди привертала увагу науковців та астрономів своїми колосальними розмірами, великою кількістю супутників та атмосферою яка має безліч секретів. Саме тому, сьогодні, ми підготували цікаві факти про Юпітер, адже цій планеті є чим здивувати нас. Тож давайте поринемо у світ Юпітера та дізнаємося більше про нього.
Цікаві факти про Юпітер які ви не знали
- Юпітер – найбільша планета нашої Сонячної системи та п’ята планета від Сонця. Його діаметр становить приблизно 142,984 км, що в 11 разів більше за Землю!
- Юпітер був відомий людям ще з давніх часів, адже його яскраве світло можна було легко побачити неозброєним оком. Вавилонські астрономи спостерігали його ще у 7 столітті до н.е., однак детальне вивчення Юпітера розпочалося лише в 1610 році, коли Галілео Галілей вперше спостерігав планету через свій телескоп.
- Юпітер є велетенським газовим гігантом. В основному він складається з водню (приблизно на 89%) та гелію (на 11%). Його маса настільки велика, що в 2,5 рази перевищує масу всіх інших планет Сонячної системи разом узятих.
- А чи знали ви що Юпітер міг стати зіркою? Юпітер часто називають невдалим сонцем, оскільки він складається переважно з водню та гелію так як і зірки. Якби Юпітер мав приблизно у 80 разів більшу масу, то гравітаційний тиск у його ядрі міг би стати достатньо великим для запуску термоядерних реакцій, перетворюючи його на зірку. Таким чином, замість того, щоб бути найбільшою планетою Сонячної системи, він міг би стати другим сонцем, створюючи бінарну зоряну систему.
- Юпітер обертається навколо своєї осі дуже швидко (найшвидше з усіх планет Сонячної системи), саме тому один день там триває приблизно 9 годин та 50 хвилин. А рік на Юпітері триває 11,86 земних років, тобто газовий гігант робить 1 повний оберт навколо Сонця 1 раз на майже 12 земних років!
- Донедавна газовий гігант Юпітер мав статус планети з найбільшою кількістю супутників. Проте, останні відкриття показали, що все-таки у Сатурна їх більше. Саме тому Міжнародний астрономічний союз офіційно затвердив: Юпітер має 95 супутників. Серед них найбільші – Іо, Європа, Ганімед і Каллісто, які були відкриті ще у 1610 році Галілео Галілеєм.
- Цікаво, що у Юпітера є найбільший супутник у Сонячній системі, який навіть більший за планету Меркурій. Це природний супутник Ганімед, який розташований на відстані приблизно 1 млн км від Юпітера та робить повний оберт навколо нього за 171 годину (приблизно 7 днів).
Ще декілька цікавих фактів про Юпітер
- Ще однією особливістю Юпітера є його потужні бурі та шалені вітри, які досягають швидкості до 450 км/год, формуючи характерні смуги та вихори у атмосфері планети.
- Також цей газовий гігант відомий своїми блискавками, що у сотні разів потужніші за земні. А найвідомішою атмосферною особливістю планети є Велика червона пляма – гігантський ураган, що вирує там вже понад 350 років і в який запросто може поміститися 3 планети розміром з Землю. Цікаво, чи збіг це, чи ні, але Юпітер названий на честь римського бога грому та неба, і якщо взяти до уваги усі його атмосферні явища, то назва йому підходить на всі сто відсотків.
- Юпітер знаходиться на середній відстані 778 мільйонів км (5,2 астрономічних одиниць) від Сонця. Цікаво, що сонячний промінь долає цю відстань приблизно за 43 хвилини та 15 секунд.
- Сила тяжіння на Юпітері у 2,4 рази більша за силу тяжіння нашої планети. Тобто, якщо ви важите 60 кг на Землі, на Юпітері ваша вага буде складати 144 кг.
- Юпітер відіграє важливу роль у захисті нашої планети від комет і астероїдів, адже він притягує їх своїм потужним гравітаційним полем. Астрономи стверджують, що частота зіткнень астероїдів та комет з Юпітером майже у 8000 разів більша, ніж частота зіткнень із Землею.
- Радіаційний пояс Юпітера є найпотужнішим у Сонячній системі серед усіх планет. Його створює потужне магнітне поле планети, яке захоплює заряджені частинки з сонячного вітру. Радіація у ньому настільки висока, що становить серйозну загрозу для космічних апаратів, які наближаються до Юпітера. Саме тому усі космічні місії до цієї планети є такими складними.
- І наостанок ще один цікавий факт про Юпітер – він випромінює в космос приблизно в 1,6 разів більше енергії, ніж отримує від Сонця. Це відбувається завдяки гравітаційному стисненню, яке виділяє тепло з його внутрішніх шарів. Ця особливість робить Юпітер своєрідною мінізіркою, що випромінює тепло, попри те, що він не зазнав ядерного синтезу, як це відбувається в справжніх зірках.