Рись — одна з найзагадковіших і найграційніших мешканок дикої природи. Вона мовчазна, обережна й практично невловима. Її не так просто побачити в дикій природі, але кожен факт про рись — це як підглядати за дикою кішкою, яка живе за своїми правилами. Тож, тримайте цікаві факти про рись, які неодмінно здивують.
Цікаві факти про рись
1. Рись належить до родини котячих. Її родичі — леви, тигри й домашні улюбленці, які муркочуть на дивані. А ще, рись — найбільша дика кішка Європи.
2. Рисі поширені в Євразії та Північній Америці — їх можна зустріти в лісах Канади, Скандинавії, Карпат, Альп і навіть Сибіру. Вони полюбляють глухі, малолюдні місця з густою рослинністю, де легко ховатися і полювати.
3. Рись має компактну, але м’язисту будову: довжина тіла становить від 80 до 130 см, а вага — від 8 до 30 кг залежно від виду. Особливістю рисі є довгі лапи, короткий хвіст і китиці на вухах, що надають їй впізнаваного вигляду.
4. Вуха рисі, на кінчиках яких знаходяться китиці (пучки шерсті до 4 сантиметрів завдовжки) — не просто прикраса. Вони допомагають тварині краще чути. Це як природні антени, що вловлюють найменші шуми.
5. Ще однією особливістю цих тварин є те, що вони мають чудовий зір. Рись може бачити здобич на відстані до 500 метрів — навіть у сутінках. Вважається, що їхній зір найкращий серед усіх хижаків.
6. Рисі справжні чемпіони із тихого пересування. Ця тварина ходить настільки тихо, що її не чують навіть її жертви за кілька метрів. Подушки на лапах приглушують будь-який звук.
7. Ще однією особливістю цієї тварини є її хвіст. Він виглядає недорозвиненим, здебільшого має довжину усього 15–25 см і темний кінчик, який легко впізнати.
8. В Україні водиться тільки євразійська рись і цей вид занесений до Червоної книги України. Її можна зустріти у Карпатах та Поліссі, хоча побачити — справжня удача.

9. Ці тварини є природженими мисливцями. Рись полює із засідки, вистежуючи здобич годинами. Її улюблена їжа — зайці, козулі, дрібні гризуни та птахи.
10. Рись вміє лазити по деревах. Вона не тільки бігає по землі — у разі небезпеки або під час гри рись залюбки видирається на гілки. А ще вона відмінно плаває та лазить по скелях.
11. Її очі світяться в темряві. Завдяки спеціальній плівці на сітківці, очі рисі вночі світяться, коли на них падає світло. Таке ж світіння мають й інші нічні хижаки.
12. Рись веде поодинокий спосіб життя. Вона не утворює зграї, не ходить парами й не любить ділити територію.
13. Її поведінка під час шлюбного сезону змінюється. Рисі спарюються лише кілька днів на рік — здебільшого в лютому-березні. Решту часу — повна незалежність.
14. Кожна рись має свою територію, яку ревно охороняє. При достатній кількості їжі вона живе осіло, проте при нестачі їжі — може кочувати. Самці можуть мати територію вдвічі більшу, ніж самки.
15. Малюки рисі народжуються сліпими. Перші 15–17 днів після народження кошенята нічого не бачать і повністю залежать від матері.
Ще декілька цікавих фактів про рись
16. Потомство виховує лише самиця. Після народження 2–4 малюків, самка рисі сама доглядає та навчає їх полювати.
17. У дикій природі рись зазвичай доживає до 12–15 років, а в неволі може прожити цілих 20 років, а то навіть і більше.
19. У природі в рисі майже немає ворогів. Хіба що вовки чи великі хижаки можуть конкурувати з нею. Але головна загроза — це людина.
20. Рись змінює свою шерсть двічі на рік (весною та осінню). Колір шерсті залежить від пори року. Влітку вона більш руда й строката, а взимку — сірувата або навіть білувата. Це допомагає маскуватись.
21. Щоденно рись може з’їдати до 3 кг м’яса. Проте, якщо попередні полювання були менш вдалими і тварина голодна, тоді вона може з’їсти цілих 6 кг.
22. Після вдалого полювання рись ховає залишки здобичі, які не з’їла, і прикриває їх снігом чи листям, щоб повернутись пізніше.
23. Рись може мурчати, гарчати і навіть «нявкати», але її звуки дуже тихі. Найгучнішими ці тварини є лише в період парування.

24. Її шерсть — дуже цінна. Колись рисяча шуба вважалась символом розкоші. Сьогодні торгівля нею заборонена в більшості країн та карається законом.
25. Сьогодні образ рисі є емблемою багатьох природоохоронних організацій, як символ краси, незалежності та сили.
26. Її дуже важко сфотографувати. Рись — одна з найрідкісніших тварин, яку вдається зняти на фотопастку. Цих тварин часто називають невидимками лісу.
27. У деяких країнах Європи зображення рисі є на поштових марках, гербах міст і навіть монетах.
28. Рисі загрожує вимирання через вирубки лісів. Зменшення лісових масивів — головна причина зникнення рисі у багатьох країнах.
29. У Європі діють спеціальні природоохоронні програми реінтродукції, завдяки яким рись поступово повертається у ті регіони, де давно зникла.
30. Її поява — добрий знак. У місцевостях, де з’являється рись, зазвичай багата екосистема. Її присутність — ознака здорової природи.