Цікаві факти про Україну

цікаві факти про Україну

У світі існує безліч країн з багатою історією, культурою та традиціями, і Україна – одна з них. Це найбільша країна Європи, яка вражає своєю різноманітністю та унікальністю. Від Трипільської культури до найбільшого літака у світі, від давніх козацьких традицій до сучасної музики та літератури – Україна пропонує незабутню подорож у світ відкриттів та вражень. Запрошуємо вас у цю захоплюючу подорож крізь цікаві факти про Україну, які розкриють перед вами неповторний світ цієї незламної країни.

Цікаві факти про Україну які вразили світ

1. Гривня – національна валюта України, історія якої зародилася ще у часи Київської Русі. Дослідники стверджують, що слово гривня пішло від старослов’янського слова “гривна” яке перекладається як “намисто” чи “браслет”. Спочатку гривня була ваговою одиницею, а згодом стала і лічильною. У ній зважували срібло та різні прикраси. Як валюту, монетну гривню почали використовувати з середини 11 століття, коли злитки срібла почали робити однакової ваги та форми. Перші монетні гривні були виготовлені переважно зі срібла, мали ромбоподібну форму і мали вагу приблизно 164 грами. 

2. Конституція Пилипа Орлика, прийнята у 1710 році, визнана однією з перших конституцій у світі. Для прикладу, конституція США була прийнята 1787 року, а Польщі – 1791 року. Конституція Орлика встановила принципи демократії, розділу влади та захисту прав і свобод громадян. Вона відображала прогресивні ідеї свого часу та вплинула на розвиток політичної думки не тільки в Україні, але й у світі. Конституція Пилипа Орлика зробила величезний внесок у визвольну боротьбу українського народу та в історію правової культури. 

3. Всесвітньо відомий український літак АН-225 “Мрія” був найбільшим літаком у світі до моменту його знищення російськими окупантами у 2022 році під час спроби захоплення аеропорту Гостомель. Завдяки своїй вантажопідйомності та колосальним розмірам, на рахунку української Мрії є 240 світових авіаційних рекордів. Серед них є такі як: рекорд за перевезення найдовшого у світі моновантажу, рекорд з перевезення найважчого у світі моновантажу, рекорд з загальної вантажопідйомності (цілих 253,8 тонни) та багато інших. На честь української Мрії в Україні випущені пам’ятні монети та марки, а також вона згадується у фільмі катастроф “2012”. Хоча літак був знищений, вже активно йдуть розмови про його відновлення. Очікуємо з нетерпінням моменту, коли українська Мрія знову підкорить небо.

літак Мрія
АН-225 “Мрія”

4. Українська трембіта увійшла до книги рекордів Гіннеса як найдовший музичний інструмент у світі, адже її довжина може бути від 3 до 8 метрів. А чи знали ви, що за давньою гуцульською традицією, трембіту слід виготовляти тільки з дерева в яке влучила блискавка (тобто з громовиці). Вважається, що виготовлена трембіта з такого дерева буде звучати краще. А ще у давні часи трембіта була єдиним засобом зв’язку у гуцулів. З її допомогою передавали сигнали у село де саме знаходиться їхній пастух з отарою.

5. Україна володіє найбільшим запасом чорнозему у світі, а це приблизно 20% світового запасу. Орієнтовно 60% всієї території України це чорноземи, що робить її однією з провідних аграрних держав світу. Цей родючий ґрунт є основою для вирощування різноманітних сільськогосподарських культур і забезпечує високу врожайність українських полів. Багата на чорнозем, Україна стала важливим гравцем на світовому аграрному ринку і відома як “житниця” не тільки Європи, а й світу.

6. Монумент “Батьківщина-Мати” що розташований у Києві – це найвищий монумент Європи. “Батьківщина-Мати” вища навіть за такі всесвітньо відомі скульптури як “Христос-Спаситель” у Бразилії та Статую Свободи у США. У 2023 році монумент був успішно декомунізований і тепер на щиті Батьківщини-Мати видніється український тризуб.

7. Україна володіла третім за величиною ядерним потенціалом у світі. На момент проголошення незалежності, Україна мала понад тисячу ядерних боєголовок, а це був третій за величиною ядерний потенціал після росії та США.

8. Чорнобильська катастрофа, що сталася в 1986 році у місті Прип’ять, є найбільшою радіаційною катастрофою в світі. Ця подія стала найважчим ядерним аварійним випадком у всій історії атомної енергетики і має глибокий вплив на навколишнє середовище, здоров’я людей та подальший розвиток енергетичної політики. Наслідки Чорнобильської катастрофи відчуваються досі, а пам’ять про цю трагедію нагадує про необхідність безпечного використання ядерної енергії та захисту від радіаційних небезпек.

9. Трипільська культура – одна з найдавніших цивілізацій світу, яка процвітала на території сучасної України приблизно 7 тисяч років тому. Трипільці будували великі поселення, що могли складатися з кількох сотень будівель, а їхня кераміка, з яскравими орнаментами і символами, вважається одним з найкращих зразків стародавнього мистецтва. Трипільці також винайшли систему обробки землі, яка відіграла важливу роль у розвитку сільського господарства на наших теренах.

Цікаві факти про Україну з її географії

10. Острів Джарилгач – найбільший острів України. Розташований у Чорному морі і має площу 56 км2. Назва острова походить з кримськотатарської мови, а переклад має декілька трактувань, найпоширеніші з яких це  “обпалений ліс” або “горілі дерева”. Цікавий факт, що острів Джарилгач згадували у своїх роботах такі давньогрецькі історики та науковці як Геродот та Птолемей.

11. Острів Зміїний є найвіддаленішим куточком суші України, адже відстань до найближчого узбережжя складає приблизно 30 км. Це легендарний острів у Чорному морі, місце зародження фрази “Російський військовий корабель, іди …” та символ української незламності. Перші письмові згадки про острів датуються 7 століттям до н.е., де його називають як Білий. За давньогрецькою легендою, острів Зміїний підняла з дна Чорного моря морська богиня Фетіда для свого сина Ахілла. Саме тому острів мав важливе значення у грецькій культурі, адже на ньому був побудований храм Ахілла до якого часто навідувались грецькі моряки та торговці, щоб принести жертву та задобрити покровителя Чорного моря. 

12. Беребенескул – найвисокогірніше озеро України. Розташоване в Карпатах на висоті 1801 метр над рівнем моря, між однойменною горою Беребенескул та Ґутин Томнатик. Розміри озера зовсім невеликі: довжина 147 метрів, ширина 67 метрів. Максимальна глибина озера 3,2 метра. Риба в озері відсутня, проте там можна зустріти карпатського тритона, жаб та мікроскопічних ракоподібних. Озеро Беребенескул входить до Карпатського біосферного заповідника. Кришталево чисті води та вражаючі краєвиди зробили його популярним місцем серед туристів та любителів природи. 

13. Заповідник Асканія-Нова – неперевершений природний скарб України та найбільший степовий заповідник у Європі, що розташований у південній частині України. Його унікальна флора та фауна зберігаються тут з часів заснування у 1898 році Фрідріхом Фальц-Фейном. Асканія-Нова відома своєю дивовижною біорізноманітністтю, включаючи рідкісних тварин, таких як тарпан та бізон. Загалом в Асканії-Новій можна зустріти близько 500 видів рослин та більше 3000 видів тварин. Заповідник приваблює відвідувачів своєю дикою красою та незабутніми пейзажами, які розкривають природну різноманітність степової екосистеми.

14. Ще один цікавий факт про Україну: Олешківські піски – це найбільший в Європі піщаний масив, розташований в південній частині України. Цей природний чудесний ландшафт простягається на площі понад 1600 квадратних кілометрів і вражає своєю красою. Олешківські піски часто називають пустелею. Насправді це не так, адже пустеля це природна зона, а в Україні такої зони немає.

15. У Чорному морі знаходиться єдине у світі природне диво – підводна річка. Це сильна течія солоної води яка через протоку Босфор протікає у Чорне море зі швидкістю приблизно 6,5 км/год і щосекунди переносить близько 22 тисяч м3 води. Ця унікальна річка була відкрита вченими тільки у 2010 році, що на цей час є єдиним у світі таким відкриттям.

16. Печера Оптимістична, що розташована в Тернопільській області є найдовшою у світі гіпсовою печерою довжиною понад 267 кілометрів. Вона занесена до книги рекордів Гіннеса як найдовша гіпсова печера у світі, найдовша печера Євразії та 5 за довжиною печера світу. Враховуючи масштаби, вона до кінця ще не досліджена. У печері можна побачити сталактити та геліктити. Також вона має багато підземних озер.

Україна: цікаві факти з життя визначних українців

17. Українець Юрій Дрогобич, відомий у Італії як Джорджо да Леополі (у перекладі “Юрій зі Львова”) – науковець епохи Відродження, у 1481 -1482 роках був ректором Болонського університету – найстарішого університету Європи.

18. А чи знали ви, що гелікоптер це винахід українця? Саме так! Видатний український авіаконструктор Ігор Сікорський є винахідником гелікоптера. У 1919 році він емігрував до США де заснував свою компанію. А вже у 1939 році Сікорський здійснив перший у світі успішний політ на гелікоптері спроєктованим ним самим.

19. Відомий український поет та художник Тарас Григорович Шевченко є рекордсменом, адже українському Кобзареві у цілому світі (включаючи Україну) встановлено близько 1170 пам’ятників.

20. Іван Піддубний – видатний український спортсмен, який славився своїми досягненнями у важкій атлетиці та боротьбі. Він був шестиразовим чемпіоном світу у різних категоріях з важкої атлетики у кінці XIX – початку XX століття. Піддубний був відомий своєю надзвичайною силою та технікою, які допомогли йому здобути славу як одного з найвидатніших спортсменів свого часу. Нажаль, після закінчення спортивної кар’єри про нього всі забули, і решту життя він провів у злиднях. Сьогодні в Україні намагаються відновити пам’ять про цього видатного українця. Портрет Івана Піддубного зображений на пам’ятних монетах України та марках.

21. Дочка київського князя Ярослава Мудрого, Анна, стала однією з найвидатніших фігур середньовічної історії, ставши королевою Франції. Її шлюб з королем Генріхом І відкривав нові перспективи для політичних зв’язків між Києвом та Західною Європою. Цей зв’язок між східним і західним світом підкреслював вплив та престиж князівства Київської Русі на міжнародній арені. Королева Анна була надзвичайно обдарованою, знала 5 мов та мала великий політичний вплив у Франції. Також вона була матір’ю короля Філіппа I та графа Гуго, який був керівником Першого Хрестового походу.

22. Любомир Романків – видатний український інженер та винахідник, який зробив революційні відкриття в області комп’ютерних технологій. Народився у місті Жовква (Львівська область) у 1931 році. Коли йому було 13 років емігрував спочатку до Словаччини, а вже згодом до Канади, де закінчив університет. Працював у корпорації IBM. За своє життя став автором та співавтором більше 60 патентів. Саме його розробки у сфері магнітного запису даних дозволили створити перші жорсткі диски для комп’ютерів, що стало основою для сучасної інформаційної ери. За свої досягнення Романків був внесений до Зали слави винахідників США, ставши справжньою легендою у світі науки й техніки. Також Любомир Романків був членом Пласту та зробив величезний внесок у його розвиток в Україні.