Велика китайська стіна – це вражаюча споруда, яка переплітається з легендами та історією. Вона є не лише символом величі китайської цивілізації, але й одним із найбільших архітектурних див світу. У цій статті ми розглянемо деякі цікаві факти про Велику китайську стіну, які розкриють її таємниці та допоможуть зрозуміти значення цієї стародавньої споруди для історії та культури Китаю. Ми дізнаємось чому вона була важливим стратегічним об’єктом Китайської імперії, зануримось у її історію та спробуємо розібратись що міф, а що правда.
Велика китайська стіна: цікаві факти
1. Найстаріша частина Великої китайської стіни була побудована у 7 столітті до н.е. китайськими князівствами для захисту власних кордонів, і сьогодні, вік Великої китайської стіни складає близько 2 700 років.
2. Будівництво Великої китайської стіни тривало майже два тисячоліття, і завершилося лише у 16 столітті. Протягом цього тривалого періоду стіна постійно модернізувалася, розширювалася та перебудовувалася з метою зміцнення оборони країни від загроз з боку ворожих племен.
3. Велика китайська стіна не є суцільним муром. Це складна система оборонних споруд, які включають в себе мури, вежі, фортеці та оборонні рубежі, а також відгалуження які були побудовані в різні історичні періоди. Тобто, стіна не йде однією лінією, деякі її частини роз’єднані, або ж лежать паралельно, а у деяких місцях стіна подвоюється або ж навіть потроюється.
4. Загальна довжина Великої китайської стіни, включаючи всі відгалуження та секції, складає приблизно 21 196 кілометрів. Це вражаюча цифра, яка підкреслює величність та масштабність цієї історичної споруди. Велика китайська стіна вважається найдовшим витвором людської інженерії і залишається однією з найвизначніших пам’яток архітектури світового рівня.
5. Середня висота мурів Великої китайської стіни коливається від 6 до 7 метрів, хоча є ділянки де вона сягає і 14 метрів. Для зручності переміщення військ Великий китайський мур був спроектований, щоб ширина стін складала в середньому 6,5 метра.
6. А чи видно Велику китайську стіну з космосу? Дуже поширений міф, що Великий Китайський мур видно з космосу часто використовують, хоча його неодноразово спростовували вчені. Його не можна побачити з космосу без допомоги спеціального обладнання. Хоча ця споруда вважається однією з найбільших на Землі, її ширина і колір зазвичай зливаються з навколишніми ландшафтами.
7. Велика китайська стіна збудована з різноманітних матеріалів, таких як дерево, каміння, земляний грунт, вапно. За часів династії Мін у будівництві почали використовувати значно міцнішу і надійнішу цеглу. На сьогоднішній день, значна частина Великої китайської стіни знаходиться в аварійному стані. Протягом багатьох років, люди використовували матеріал з муру для побудови власних осель та навіть доріг. Оскільки найстаріші ділянки стіни збудовані саме з утрамбованого грунту, в найближчі роки їм загрожує руйнування через ерозію.
8. Будівництво Великої китайської стіни вимагало величезну кількість робочої сили протягом багатьох століть. Хоча точне число будівельників складно визначити, дослідники стверджують, що мільйони людей брали участь у її будівництві протягом всього історичного періоду, що тривав понад дві тисячі років. Одним з підтверджених фактів є те, що у 221 році до н.е. імператор Китаю Цінь Ши Хуан-ді наказав своїй армії, яка складалась з 300 000 вояків, відправитись до кордону імперії та з’єднати окремі ділянки стіни (земляні вали) і збудувати там фортифікаційні укріплення з цегли та каменю. До армії імператора долучились ще сотні тисяч селян, які були мобілізовані для будівництва. Цікавий факт, що за наказом саме цього імператора також була збудована легендарна Теракотова армія.
9. Під час будівництва Великої китайської стіни, за різними даними, загинули від декількох сотень тисяч людей до декількох мільйонів. Звідси і пішов міф, що Великий китайський мур це найдовший цвинтар у світі, через те, що ніби тіла померлих робітників замуровували одразу ж в саму стіну. Але навіть сьогодні, жодних підтверджень і доказів цього немає.
10. Щороку Велику китайську стіну відвідує близько 50 млн туристів з усього світу, які прагнуть побачити цей вражаючий шедевр архітектури та відчути його велич за власними враженнями. Ця унікальна споруда приваблює не лише історичних ентузіастів, а й любителів пригод та природи, оскільки деякі ділянки стіни пролягають через мальовничі ландшафти.
11. Цікавий факт, що під час будівництва Великої китайської стіни робітники використовували для кріплення каміння не звичний для нас цементний розчин, а клейкий розчин на рисовому борошні. Це підтвердилось археологічними дослідженнями під час реставрації однієї з ділянок муру. Саме там дослідники виявили рисовий розчин у рештках вапняку, який теж використовували для з’єднання.
12. Велика китайська стіна прекрасно виконувала свою роль протягом десятків століть. Проте, у 13 столітті вона не витримала натиску монгольського війська на чолі з Чингісханом, який захопив прохід та одну з фортець у Великій китайській стіні. Це відкрило йому шлях та дало змогу завоювати Північний Китай майже на 100 років.
13. Велика китайська стіна налічувала близько 25 000 веж, які були заввишки приблизно 14 метрів і виготовлені з різноманітного матеріалу, включаючи дерево та каміння. Відстань між вежами дорівнювала відстані польоту двох стріл, тобто була спроектована так, щоб з двох сусідніх веж стріли долітали до центру між ними.