Найдовша річка Африки – Ніл, завжди викликала захоплення у народів які оселились біля її берегів. Як символ життя та культурного багатства, ця потужна водна артерія пройшла величезний шлях від давніх часів до сьогодення, впливаючи на життя мільйонів людей. У цій статті ми розглянемо цікаві факти про Ніл – найдовшу річку Африки та дізнаємось який внесок вона зробила в історію та культуру Африканського материка.
Найдовша річка Африки: цікаві факти про річку Ніл
1. Річка Ніл – найдовша річка Африки, хоча донедавна Ніл вважали найдовшою річкою світу. Проте, після нещодавніх підрахунків вчених виявилось, що Ніл все ж таки друга за величиною річка у світі.
2. Найдовша річка Африки має довжину 6853 кілометри, бере свій початок у Східноафриканському плоскогір’ї та впадає у Середземне море. Здебільшого Ніл завжди асоціюється з Єгиптом, проте, він протікає ще через такі країни як Уганда, Судан, Ефіопія, Кенія, Конго, Бурунді та Руанда.
3. У Стародавньому Єгипті Ніл називали як Iteru, що перекладається як “велика річка”. Окрім релігійного значення він відігравав і важливу економічну роль, адже був джерелом їжі, прісної води, а також важливою транспортною артерією країни. Також він давав достатньо води для можливості ведення сільського господарства біля його посушливих берегів. Саме тому для стародавніх єгиптян Ніл був священним і символізував життя та родючість.
4. Зараз Ніл також відіграє важливу роль у житті сучасного Єгипту і приблизно 95% населення країни живе в межах декількох кілометрів від його берегів, адже залежить від його вод.
5. Найбільша річка Африки відіграла найважливішу роль у побудові відомих на весь світ єгипетських пірамід, серед яких одне з Семи чудес світу, що збереглось до наших днів – Піраміда Хеопса. Ніл був головною артерією через яку транспортували багатотонні кам’яні блоки для її побудови.
6. У давнину розливи Нілу були настільки регулярними, що за їхньою допомогою стародавні єгиптяни складали надзвичайно точні календарі. Це щорічне явище припинилось після побудови Асуанської греблі у 1970 році, яка зараз забезпечує електроенергією приблизно половину Єгипту, контролює течію та відіграє величезну роль у зрошенні сільськогосподарських угідь.
7. Найдовша річка Африки є домом для багатьох видів тварин, серед яких є нільський крокодил – другий у світі за величиною вид крокодилів у світі. Також у водах Нілу можна зустріти тигрову рибу, сома, нільського окуня (вага якого може досягати аж до 140 кг) та зубатого коропа. Крім цього Ніл є домівкою для багатьох видів змій та черепах.
8. Щорічно у Єгипті 15 серпня святкують свято Нілу під назвою Вафа Ель-Ніл. Це свято вшановує пам’ять про щорічні розливи найдовшої річки Африки. Воно показує яке велике значення мав Ніл для стародавніх єгиптян та й усього Єгипту. Під час цього свята відбуваються різноманітні обряди та церемонії, спрямовані на відзначення благодаті та життєдайного потенціалу річки.
9. У місті Хартум, що знаходиться в Судані, зливаються дві найбільші притоки Нілу – Білий Ніл та Блакитний Ніл, після чого Ніл протікає через Єгипет та впадає в Середземне море.
10. Водозбірний басейн Нілу є одним з найбільших на континенті Африки, охоплюючи приблизно 10% загальної площі материка. Цей величезний басейн є важливим ресурсом для багатьох країн, через які протікає найдовша річка Африки, забезпечуючи їх питною водою, а також водою для поливу і промисловості. Плодючість і розвиток цього регіону значною мірою залежать від стабільності та раціонального використання водних ресурсів Нілу.
11. Біля витоків Нілу у деяких районах розташовані тропічні ліси. Там можна зустріти такі незвичні для Африки рослини як бамбук та банан.