Цікаві факти про Африку

Цікаві факти про Африку

Африка – континент, що вражає своєю різноманітністю і багатством. Від безмежних пустель до густих тропічних лісів, від величних гір до широких саван – кожен куточок Африки приховує у собі унікальні природні чудеса і культурні скарби. На цьому континенті зародилося людство, і тут же були зароджені одні з найдавніших цивілізацій. Африка є домом для багатьох націй і народностей, які зберегли свої традиції та мови протягом тисячоліть. У цій статті ми розглянемо цікаві факти про Африку, які розкриють її таємниці, історію та значущість для всього світу.

Африка: цікаві факти

1. Африка – другий за розміром  континент нашої прекрасної планети із загальною площею приблизно 30 370 000 км2 (включаючи острови). Він займає понад 20% всієї суші Землі та приблизно 6% загальної площі нашої планети. Також Африка є єдиним материком який розташований у всіх 4 півкулях Землі – Західній, Східній, Північній та Південній.

2. Найдовша річка Африки – Ніл, довжина якого складає 6853 км. Донедавна Ніл вважали найдовшою річкою світу, проте після детальних розрахунків вчених виявилось, що він посідає друге місце, а найдовша річка світу – Амазонка. Ніл є життєво важливим для мільйонів мешканців які проживають в межах його басейну, адже відіграє дуже важливу роль у сільському господарстві багатьох країн забезпечуючи їх водою. Крім того, Ніл має велике історичне значення, адже саме вздовж його берегів виникла і розвинулась одна з найдавніших цивілізацій світу – Стародавній Єгипет.

3. На африканському континенті розташовані 65 країн разом з урахуванням 11 держав які не мають незалежності. Загальне населення континенту складає приблизно 1,3 млрд людей, що становить приблизно 15,5% від загальної кількості населення планети. Середній вік населення Африки складає близько 20 років. Для порівняння середній загальносвітовий вік дорівнює 30 років.

4. Найбільша країна Африки – Алжир, має площу понад 2,3 млн км2. Найменша країна африканського материка – Сейшели. Це острівна держава яка складається з 115 островів, що розташовані в Індійському океані, з загальною площею 455 км2. 

5. Цікаві факти про Африку не закінчуються. Найбільша країна Африки за кількістю населення – Нігерія, в якій проживає приблизно 202 млн осіб. Сейшели займають останнє місце за кількістю населення, адже воно складає близько 100 000 осіб.

6. Найбільше озеро Африки – озеро Вікторія. Розташоване у східній частині африканського континенту на кордоні трьох країн – Танзанії, Кенії та Уганди. Воно займає площу понад 68 870 км2 та населене великою кількістю представників фауни. Цікавий факт, що озеро Вікторія названо на честь королеви Великобританії британським військовим та дослідником Джоном Спіком, який у 1858 році зробив відкриття даного озера під час експедиції Східною Африкою.

7. Найвища точка Африки – вулкан та гора Кіліманджаро, висота якого становить 5895 метрів над рівнем моря. Цей величний вулкан розташований у Танзанії і є популярним місцем для альпіністів і туристів з усього світу. Кіліманджаро складається з трьох згаслих вулканічних конусів: Кібо, Мавензі і Шира. Попри те, що Кіліманджаро знаходиться в тропічному регіоні, його вершина покрита снігом і льодовиками, які поступово тануть через зміни клімату.

8. Сахара – найбільша пустеля не тільки Африки, а й усього світу, займаючи площу близько 9,2 млн км2, що дорівнює понад 30% всієї території континенту. Ця величезна пустеля розташована у Північній Африці, та простягається від Червоного моря до Атлантичного океану через одинадцять країн, включаючи Єгипет, Лівію, Алжир і Марокко. Попри суворі кліматичні умови з екстремально високими температурами та обмеженою кількістю опадів (всього 50 мм на рік), Сахара є домом для різноманітних видів флори та фауни, адаптованих до життя в такому середовищі. Крім того, тут можна знайти цікаві природні утворення, такі як піщані дюни, глибокі оазиси та стародавні кам’яні утвори.

Ще 10 цікавих фактів про Африку

9. Африку називають колискою всього людства. Науковці вважають, що сучасне людство поширилось по нашій планеті з африканського континенту, оскільки саме тут були знайдені найдавніші останки предків сучасних людей. В Ефіопії та Кенії археологи виявили кістки, вік яких налічує мільйони років, що свідчить про те, що перші гомініди виникли саме на цій території. Африка також є місцем, де було знайдено знаменитий скелет австралопітека “Люсі”, за оцінками вчених вік якого становить приблизно 3,2 мільйона років. Ці відкриття підтверджують, що Африка є найважливішим регіоном для розуміння походження та еволюції людства.

10. У епоху колоніалізму практично вся Африка була колонізована. Африканський континент став багатим джерелом людських та природних ресурсів для таких країн як Португалія, Великобританія, Франція та Іспанія. В Африці була широко розвинута работоргівля, а Португалія та Іспанія відігравали ключову роль у трансатлантичній работоргівлі. За підрахунками дослідників з 1500 до 1860 року, тільки для колонізації Південної та Північної Америки з Африки було вивезено понад 12,5 млн людей. Переважна більшість потрапляла до Бразилії та Кариб, а на територію сучасних США було вивезено з Африки приблизно 615 000 поневолених людей.

11. Африканський материк багатий на різноманітні корисні копалини, що робить його важливим регіоном для світової економіки. Тут знаходяться значні запаси золота, алмазів, платини, кобальту та інших дорогоцінних і рідкісних металів. Наприклад, Південна Африка є одним з провідних виробників золота та платини, а Демократична Республіка Конго володіє величезними запасами кобальту, який є критично важливим для виробництва літій-іонних батарей.

12. Тваринний світ Африки вражає багатством. На цьому континенті мешкають такі тварини як леви, слони, жирафи, носороги і бегемоти, які приваблюють туристів і поціновувачів сафарі з усього світу. Саме африканський слон є твариною рекордсменом, яка може підняти вагу у декілька тонн. Крім того, тут можна знайти безліч унікальних видів, таких як зебри, антилопи гну, страуси та горили. Різні екосистеми континенту, від саван і лісів до пустель і водно-болотних угідь, створюють ідеальні умови для життя різноманітних тварин, роблячи Африку справжнім раєм для біологів і природолюбів.

13. У Африці, в Марокко, розташований найстаріший діючий університет світу – Аль-Карауїн. Заснований у 859 році, цей університет вважається не тільки найстарішим навчальним закладом, що діє безперервно, але й одним із ключових центрів освіти і науки в ісламському світі. Розташований у місті Фес, Аль-Карауїн відіграє важливу роль у розвитку науки, культури та релігії протягом багатьох століть, і продовжує це робити й донині. Його бібліотека також є однією з найстаріших у світі, в якій зберігається безліч унікальних рукописів та стародавніх книг.

14. Африка є найбільш неосвіченим континентом, де рівень грамотності в багатьох країнах залишається низьким. Причини цього явища включають бідність, політичну нестабільність, нестачу освітніх ресурсів та інфраструктури. Орієнтовно тільки 30% населення Африки має середню освіту. У деяких регіонах, зокрема в сільських районах, діти часто змушені залишати школу через необхідність допомагати сім’ям у домашніх господарствах або через відсутність доступу до шкіл. Проте, багато африканських країн активно працюють над покращенням ситуації, запроваджуючи освітні реформи та залучаючи міжнародну допомогу для будівництва нових шкіл та підготовки вчителів.

15. Найбільш заселеним містом Африки є Лагос, що розташований у Нігерії. З населенням, що перевищує 21 мільйон осіб включно з агломераціями, Лагос є не лише найбільшим містом континенту, але й одним із найбільш швидкозростаючих мегаполісів світу. Для порівняння у 1950 році населення Лагосу складало всього 230 000 людей.  Це важливий економічний і культурний центр, який відіграє ключову роль у розвитку країни. Лагос відомий своїм жвавим портом, процвітаючими ринками, а також динамічною музичною та кіноіндустрією, яка включає популярну “Ноллівуд”. Однак, місто також стикається з викликами, такими як перенаселення, транспортні затори і нестача житлових приміщень, що вимагає значних інфраструктурних реформ.

16. Водоспад Вікторія, розташований на кордоні між Замбією і Зімбабве, є одним із найбільш вражаючих природних чудес Африки. З висотою близько 108 метрів і шириною приблизно 1,708 метрів, він створює величезний шум і величезну хмару бризок, яку можна побачити з відстані багатьох кілометрів. Це єдиний водоспад у світі з висотою більшою ніж 100 метрів та шириною понад 1 кілометр. Водоспад Вікторія, який місцеві жителі називають “Мосі-оа-Тунья” або “Гримлячий дим”, щорічно приваблює тисячі туристів, які приїжджають помилуватися ним. Це місце також є важливим осередком для різноманітних видів активного відпочинку, таких як рафтинг, банджі-джампінг і прогулянки вздовж водоспаду.

17. І останній на сьогодні цікавий факт про Африку: у Судані розташовано більше пірамід, ніж у Єгипті. На території стародавнього царства Куш, поблизу міст Мероє та Напата, збереглися сотні пірамід (орієнтовно 250 у Судані та 130 у Єгипті), які були побудовані у VIII столітті до н.е. – IV столітті н.е. Ці піраміди відрізняються меншими розмірами та стрімкішою формою в порівнянні з єгипетськими, як от наприклад з Пірамідою Хеопса. Вони служили місцями поховань царів та високопоставлених осіб кушитської цивілізації. Археологічні дослідження показують, що суданські піраміди мали значний вплив на культурний розвиток регіону, демонструючи багатство та інженерні здібності стародавніх кушитів.