Цікаві факти про Індійський океан

Цікаві факти про Індійський океан

Індійський океан – третій за величиною океан у світі, є домом для величезної кількості морської флори та фауни, багатим джерелом корисних копалин та навіть регіоном де досі процвітає піратство. Він був свідком великих морських експедицій та торгових шляхів, що зробили великий вплив на світову історію. Сьогодні ми підготували для вас цікаві факти про Індійський океан, які відкриють всі його таємниці та дозволять пізнати його ближче.

Індійський океан: цікаві факти

 • Індійський океан є третьою за розмірами водоймою на планеті. Він займає приблизно 20% площі водяної поверхні Землі. Індійський океан розташований у східній півкулі і омиває Африку, Євразію, Антарктиду та Австралію.
 • Його площа становить близько 76 200 000 квадратних кілометрів, а середня глибина 3 741 метри.
 • Найглибша точка Індійського океану лежить у Яванському жолобі (його ще називають Зондським), біля південного узбережжя Яви (Індонезія), і знаходиться на глибині 7450 метрів.
 • Першим європейцем хто відкрив морський шлях до Індії через Індійський океан був португалець Васко да Гама.
 • Маловідомим фактом про Індійський океан є те, що величезні гірські хребти які проходять по його дну були відкриті відносно нещодавно (близько десяти років тому).
 • В Індійському океані знаходяться важливі економічні порти світу. Серед них Ченнаї, Мумбаї та Калькутта в Індії, Коломбо на Шрі-Ланці, Дурбан і Річардс-Бей у Південній Африці, Джакарта в Індонезії та Мельбурн в Австралії.
 • Індійський океан отримав свою назву на честь Індії. Саме індійське узбережжя було орієнтиром для дослідників, які намагалися пройти навколо відкритих морів на початку 1500-х років. Індійський океан насправді є наймолодшим з великих океанів і до офіційної назви його називали Східним.
 • Індійський океан робить великий внесок у світову торгівлю. Окрім навігаційних шляхів і родовищ корисних копалин, цей океан також має багато родовищ нафти, які приносять близько 40 відсотків загального світового видобутку на шельфі.
 • Враховуючи високу інтенсивність промислового судноплавства в Індійському океані, біля берегів Сомалі дуже активне піратство.
 • Індійський океан є другим найбільш забрудненим океаном світу після Тихого океану. За підрахунками вчених, щорічно у світові океани потрапляє близько 11 млн тонн пластику. Значна частина потрапляє саме в Індійський океан, що призводить до забруднення його дна та узбережжя. У 2010 році в Індійському океані було виявлено величезну сміттєву пляму з пластику яка займає понад 5 млн квадратних кілометрів.

Ще декілька цікавих фактів про Індійський океан

 • Одним із маловідомих фактів про Індійський океан є те, що він знаходиться на межі трьох літосферних плит – Африканської, Індо-Австралійської і Антарктичної.
 • В Індійському океані розташовані заморські території Великобританії які складаються з 60 островів загальною площею 60 км2.
 • Басейн Індійського океану утворився внаслідок розпаду суперконтиненту Гондвана приблизно 180 мільйонів років тому. Свого сучасного вигляду Індійський океан набув близько 36 мільйонів років тому.
 • У 2004 році Індійський океан став центром зародження руйнівного цунамі, яке стало наслідком того, що Індійська тектонічна плита просунулася нижче Бірманської плити та утворила вертикальну тріщину приблизно в 20 метрів. Це призвело до потужного землетрусу магнітудою 9,3 бали і зміщення величезної кількості морської води, яка затопила острови Південної Азії. Подія забрала до 300 000 життів і залишила 1 мільйон людей без даху над головою.
 • Цікаві факти про Індійський океан не перестають дивувати. Хоча Індійський океан третій за величиною океан у світі, промисловий вилов риби тут становить всього 5% від загального світового обсягу.
 • Середня висота припливів в Індійському океані не перевищує трьох метрів, хоча в деяких місцях вона може становити до 8 метрів, як от в австралійському місті Дарвін.
 • Індійський океан є найтеплішим серед всіх океанів. Найсхідніша частина Індійського океану, яку називають глобальною гарячою точкою морського біорізноманіття, населена найбільшою популяцією морських видів у світі, включаючи акул, дюгонів, китів і морських черепах. Підводні гори океану та гідротермальні джерела також створюють сприятливі умови для процвітання морського життя. Крім того, його прозорі води населені величезними зграями тунця, основним джерелом їжі для яких є менша риба.