Велика піраміда Хеопса, також відома як піраміда Хуфу, вражає своєю величчю та таємничістю впродовж тисяч років. Зведена на плато Гіза з західної сторони берега річки Ніл в Давньому Єгипті, ця архітектурна споруда стала втіленням майстерності та інженерної геніальності давніх будівельників. Вона виступає символом величі єгипетської цивілізації, надихає та захоплює дослідників та туристів з усього світу, а також вважається одним з Семи Чудес світу.
Піраміда Хеопса: історія будівництва
За різними даними, Хуфу (Хеопс) правив приблизно з 2589 по 2566 р. до н. е. та був другим фараоном четвертої династії Стародавнього Єгипту. Саме на свою честь він наказав збудувати найвеличнішу піраміду усіх часів. Будівництвом займались найдосвідченіші каменярі та архітектори Єгипту, а очолював весь процес головний архітектор та племінник фараона – Хеміун. Процес побудови піраміди Хеопса тривав 20 років. Однак Хеміуну не вдалось закінчити свій архітектурний шедевр бо він помер від хвороби незадовго до закінчення будівництва. Кінцева дата закінчення будівництва піраміди приблизно 2560 р. до н. е.. Вчені ще досі сперечаються скільки саме робітників брали участь у будівництві піраміди Хеопса, але за деякими даними, цифри можуть коливатись від 20000 до 100 тисяч.
Характеристики піраміди Хеопса
Вік піраміди складає приблизно 4500 років. Завершена піраміда мала висоту близько 146,6 метрів. Зараз її висота складає приблизно 137,8 м – на це вплинули кліматичні зміни та землетруси, а також більшу частина облицювальних плит просто вкрали для повторного використання. Вища за будь-яку іншу будівлю, побудовану до епохи промисловості, вона є чудом математики та інженерії, заснованим на високорозвинених знаннях геометрії та техніки. Загальна вага піраміди Хеопса складає близько 5,7 млн тонн і зведена вона з 2300000 кам’яних блоків які були видобуті з кар’єру за тисячу кілометрів від її розташування. Вага одного такого блока складає приблизно 2,5 тонни, а деякі блоки що лежать в її основі важать навіть цілих 15 тонн! Площа основи складає 51000 м2, а довжина однієї квадратної сторони основи 228 м. Об’єм піраміди – 2.6 млн м3. Просто неймовірні масштаби, чи не так?
Що знаходиться всередині піраміди Хуфу?
Вхід до всіх пірамід стародавні єгиптяни робили з північного боку, оскільки вважали, що дух покійного буде населяти північну зірку. Піраміда Хеопса не є винятком. Вхід до неї знаходиться на висоті 16 метрів. Він був захований від очей всіх бажаючих пограбувати піраміду спеціальним облицюванням з граніту. Але араби, яких очолював халіф Абу Джафар аль-Мамун, у 831 році з метою пограбування пробили у піраміді ще один отвір. На превелике розчарування халіфа, виявилось що піраміда вже була порожня. Якраз саме цим отвором користуються туристи і по цей день. Всередині піраміди Хеопса розташована складна система проходів і камер. Головною камерою є Королівська усипальниця, де знаходиться гранітний саркофаг, у якому за легендою, спочивав фараон Хуфу. Зараз багато дискусій точиться між науковцями, чи справді Хуфу був похований в своїй усипальниці, адже достеменних доказів немає. В піраміді також є Королівська галерея, високий і вузький коридор, який веде до Королівської камери. Також є пасажі, відомі як підземний прохід та ядро, які розташовані нижче рівня землі. Інтер’єр піраміди вражає складністю та таємничістю, привертаючи велике число туристів та вчених з усього світу.
Відеоогляд піраміди Хеопса з середини
Цікаві факти про Піраміду Хеопса
- На верхівці піраміди Хеопса розташований майданчик розміром 10 м2, на якому колись стояв великий гранітний пірамідон. Пірамідони це суцільні камені обтесаного граніту, які єгиптяни встановлювали на верхівки пірамід. У часи Другої світової війни саме цей майданчик британська наукова експедиція використовувала як пост протиповітряної оборони.
- Піраміда Хуфу – це єдине Чудо стародавнього світу, яке збереглось до наших днів.
- Щорічно Велику піраміду відвідує близько 14 млн туристів.
- Гранітний саркофаг, який знаходиться всередині Королівської камери, скоріш за все, був встановлений там під час будівництва, адже розміри вузьких проходів до неї не дозволили б це зробити після.
- Піраміда Хеопса була найвищою будівлею у світі аж до 1880 року, доки не побудували Кельнський собор висотою 157м.
- 3 2009 року в Єгипті офіційно встановлено і святкують дату початку будівництва піраміди Хеопса – це 23 серпня 2560 до н.е., хоча за справжню дату та рік ще досі точаться палкі дискусії між науковцями.
- Велику частину облицювання піраміди у 1168 році зняли жителі Каїра щоб відбудувати свої помешкання після набігу арабів.
- Температура всередині піраміди постійна і дорівнює 20° С.
Піраміда Хеопса: поширені запитання
Піраміду Хеопса створили стародавні єгиптяни за наказом фараона Хуфу. Очолював будівництво головний архітектор і племінник фараона – Хеміун.
Найбільша піраміда Єгипту – піраміда Хеопса. На даний момент її висота становить 137,8 метри.
Всередині піраміди Хеопса знаходяться 3 камери (королівська усипальниця, усипальниця цариці та ще одна камера невідомого призначення), коридори (висхідний та низхідний) та грот з вертикальною шахтою.
Піраміда Хеопса розташована у некрополі міста Гіза ( його називають ще плато Гіза) з західної сторони берега річки Ніл.
Читайте також: Цікаві факти про Єгипет