Пізанська вежа є однією з найвідоміших архітектурних пам’яток не тільки Італії, але й усього світу. Вона приваблює мільйони туристів не лише своїм нахилом, а й загадковою історією, інженерними рішеннями та стійкістю, яка триває вже декілька століть. Давайте розглянемо історію будівництва та цікаві факти про Пізанську вежу, які зробили її справжнім символом Італії.
Історія будівництва Пізанської вежі
Будівництво Пізанської вежі розпочалося у 1173 році. Планувалося, що це буде звичайна дзвіниця для Пізанського собору. Проте, під час будівництва третього поверху дзвіниці майстри помітили, що вежа почала нахилятися. Причиною став м’який ґрунт, що не витримав навантаження з одного боку і вежа почала хилитись.
Через нестійкість землі будівництво неодноразово зупиняли. Повністю завершили будівництво вежі лише у 1372 році, тобто через майже 200 років після початку робіт! Архітектори поступово намагалися виправити нахил під час зведення верхніх поверхів, через що вежа має трохи бананоподібну форму.
У XX столітті її кілька разів закривали для туристів через ризик обвалу. Але завдяки сучасним технологіям у 2001 році вежу укріпили, і вона знову відкрилася для відвідувачів.

Цікаві факти про Пізанську вежу
1. Пізанську вежу почали будувати у 1173 році, але процес будівництва тривав майже 200 років через несподівані технічні труднощі та війну.
2. Пізанська вежа — це дзвіниця собору Санта-Марія Ассунта, а не окрема споруда.
3. Вежа почала хилитися ще до завершення побудови третього ярусу — а це всього кілька років після початку будівництва.
4. За початковим планом Пізанська вежа мала мати висоту 98 метрів. Проте, через непередбачуваний нахил, її максимальна висота складає лише 56, 7 метра. Цікаво, що висота з нахиленого боку вежі 55,8 метра.
5. Вежа важить приблизно 14 500 тонн — і вся ця маса стоїть на ґрунті, який більше схожий на глину з піском.
6. На верх вежі ведуть 294 сходинки, по яких можна піднятися туристам. Але якщо рахувати з іншого боку, тоді у вежі 296 сходинок. Все через різницю у висоті.
7. Вежу будували з білого мармуру, який з часом потемнів і дав їй ще більш старовинний вигляд.
8. Автор проєкту Пізанської вежі і досі залишається невідомим, адже про це не збереглось ніяких записів. Дехто приписує його архітектору Бонанно Пізано.
9. Вежу неодноразово хотіли демонтувати, адже вважали її небезпечною ще у Середньовіччі.
10. Її врятувала не лише сучасна інженерна майстерність, але і любов туристів, які вважали її родзинкою Італії.
11. За легендою, Галілео Галілей проводив тут експерименти з тілами, що падають, скидаючи з вежі кулі різної ваги.
12. У 1911 році інженери дослідили, що верхівка Пізанської вежі щорічно відхиляється від центру на 1,2 міліметра.
13. Найбільш критичним для Пізанської вежі був 1990 рік, коли вона нахилилась на рекордні 5,5 градуса і це майже загрожувало їй падінням. Тоді вежу закрили для туристів, а інженери терміново взялись до робіт з укріплення.
14. Будівлю укріплювали, витягуючи ґрунт з одного боку, щоб вона відхилилась назад. Після стабілізаційних робіт нахил був зменшений приблизно до 3,97 градуса.
15. Після укріплення Пізанську вежу визнали стабільною ще щонайменше на 200 років. Підтвердженням став 2008 рік, коли інженери заявили, що вежа більше не рухається, і це був справжній прорив у збереженні пам’ятки.
16. Під час реконструкцій вежу обмотували сталевими тросами, щоби утримати її від падіння. Цікаво, що уся вартість стабілізаційних робіт перевищила 30 мільйонів євро.
17. Перед стабілізаційними роботами реставратори створили комп’ютерну модель вежі, аби прорахувати всі варіанти зміни кута і можливі ризики.
18. З 2001 року Пізанська вежа знову відкрита для туристів, але в неї пускають обмежену кількість людей за раз.
19. Вежа визнана об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 1987 році.
20. Щороку Пізанську вежу відвідує понад мільйон туристів, які не втомлюються фотографуватись з нею, ніби підтримують її рукою від падіння.
21. У період Другої світової війни вежа ледь не була знищена, бо її вважали німецькою точкою спостереження.
22. Американський солдат, що мав підтвердити розташування ворожого спостережного пункту у вежі, утримався від наказу артилерійського удару по ній, адже був вражений її красою.
23. У вежі є сім дзвонів, кожен з яких відповідає певній музичній ноті. Найбільший дзвін називається L’Assunta. Він був відлитий у 1654 році та важить понад 3620 кілограмів!
24. Архітектурний стиль вежі — романський, типовий для Італії 12 століття. А система колон і арок на вежі — унікальна для тієї епохи, і додає їй елегантності.
25. З 1280 року Пізанська вежа витримала щонайменше чотири потужні землетруси, хоча за всіма законами фізики мала б давно впасти. Науковці пояснюють це тим, що м’який ґрунт під вежею поглинає сейсмічні коливання та зменшує силу удару від землетрусів.
26. Сьогодні Пізанська вежа разом із Колізеєм є одними із найбільш впізнаваних символів Італії.