Його називають «батьком геометрії», і недарма — Евклід залишив слід у науці, який не стерся вже понад дві тисячі років. Уявіть: ще у Стародавній Греції він сформував основи геометрії, якими ми користуємося й досі! Та за сухими формулами криється цікава і доволі загадкова постать. Саме тому, ми зібрали для вас цікаві факти про Евкліда, які допоможуть краще зрозуміти, ким був цей геній.
Цікаві факти про Евкліда
1. Евклід жив понад 2 300 років тому, проте точні місце і час його народження і досі невідомі. Найімовірніше, він народився близько 325 року до н. е. і працював у місті Александрія, яке тоді було інтелектуальним центром античного світу.
2. Його життя оповите загадками. Ми знаємо про Евкліда дуже мало. Майже вся інформація про нього походить із пізніших джерел, тож його особистість залишається частково міфічною.
3. Основною працею Евкліда є геометричний та математичний тракт “Начала” (лат. Elementa). Він складається з 13 книг і є фундаментом класичної геометрії, яку сьогодні вивчають у школах.
4. «Начала» використовували понад 2 000 років. Цей підручник із геометрії був настільки ідеально структурований, що його використовували аж до XIX століття.
5. Евклід не відкрив усі геометричні теореми самостійно, проте він зібрав знання своїх попередників і впорядкував їх у логічну систему.
6. Евклід викладав і працював у легендарній Александрійській бібліотеці — найбільшому науковому центрі свого часу.
7. Евклід цікавився не лише геометрією. Окрім того, він також написав праці з астрономії, теорії чисел та оптики.
8. Його геометрія — аксіоматична. У «Началах» Евклід побудував геометрію на п’яти аксіомах — очевидних твердженнях, з яких логічно виводяться інші твердження.
9. Його п’ята аксіома (про паралельні прямі) була найменш «очевидною» і пізніше стала основою для розвитку неевклідової геометрії.
10. Він винайшов ефективний спосіб для обчислення НСД, який називається — алгоритм Евкліда. Це алгоритм для знаходження найбільшого спільного дільника двох чисел, який використовується і сьогодні.
11. Евклід створив основу для точних наук. Його геометрична система вплинула не лише на геометрію та математику, а й на фізику, інженерію, а ще на архітектуру та філософію.
12. У середньовіччі його праці переклали на арабську мову. Завдяки мусульманським науковцям «Начала» збереглися й були згодом перекладені європейськими вченими з арабської мови.
13. Його праці були відомі в Індії та Китаї. Попри те, що писав грецькою, ідеї Евкліда поширилися по всьому світу та стали частиною глобальної наукової спадщини.
14. Евклід не змагався за славу та не прагнув прославитися. Його ім’я не зустрічається в його власних творах — він просто залишив нащадкам знання.
15. Евклід вмів пояснювати. «Начала» вважають не лише науковим трактатом, а й прикладом того, як складне можна викласти зрозумілою мовою.
16. Геометрія Евкліда — база для 3D-моделювання. Принципи евклідової геометрії лягли в основу комп’ютерної графіки, інженерного креслення та архітектурного проєктування.
17. Ісаак Ньютон вивчав праці Евкліда і визнавав його як взірець логічної строгості в науці. Саме тому, Ньютон написав свою працю “Математичні начала натуральної філософії” за евклідівським стандартом.
18. У багатьох країнах є пам’ятники Евкліду. Зокрема, в Оксфорді, Афінах і Будапешті стоять погруддя або скульптури, присвячені великому математику.
19. Його методами і досі навчають у школах. Попри давнину, структура доведень у шкільних підручниках з геометрії напряму наслідує евклідівську.
20. На честь Евкліда названо кратер на Місяці. Кратер Евклід розташований на видимому боці Місяця — так астрономи вшанували його внесок у науку.