Цікаві факти про Місяць – природний супутник Землі

цікаві факти про місяць

Місяць – це найближчий космічний сусід нашої планети, який щовечора підіймається над горизонтом та зачаровує нас своєю красою. Місяць є поки що єдиним космічним тілом на яке ступала людська нога. Про Місяць ходить безліч легенд, і навіть сьогодні він продовжує залишатися загадкою для вчених. Спеціально для вас ми підготували цікаві факти про Місяць, які точно вас здивують, а також допоможуть дізнатися більше цікавої інформації про єдиний природний супутник Землі.

Цікаві факти про Місяць

  • Місяць значно менший за Землю – його діаметр становить близько 3 474 км, що дорівнює приблизно чверті діаметра нашої планети. Розташований на відстані в середньому 384 400 км від Землі, він здається малим, але саме ця відстань забезпечує нам фантастичний вид на нічне небо. До речі, промінь світла долає відстань від Землі до Місяця за 1,25 секунди.
  • День та ніч на місяці тривають приблизно по 2 тижні (майже по 15 земних діб). Оскільки Місяць обертається навколо своєї осі синхронно з обертанням навколо Землі, він постійно повернутий до нас однією стороною. А день і ніч тривають на Місяці приблизно по два земних тижні.
  • Місяць не має щільної атмосфери, а це означає, що на його поверхні відсутнє повітря. Тут немає дощів, вітрів або звуків – усе ніби застигло у вічній тиші. Це створює незвичайні умови для вивчення космосу. Саме тому в останні роки NASA та інші космічні агентства активно розробляють плани з колонізації Місяця та будівництва місячних баз, які могли б стати першим кроком до подорожей у далекий космос.
  • Температура на Місяці коливається від +127 °C вдень до -173 °C вночі. Без атмосфери, яка могла б затримувати тепло, Місяць не може підтримувати стабільну температуру.
  • Гравітація на Місяці слабша за земну приблизно у 6 разів, а це близько 16,5% від того, що ми відчуваємо на Землі. Це означає, що якби ви важили на Землі 60 кг, то на Місяці ваша вага становила б всього 10 кг.
  • Походження Місяця наразі досі невідоме. Існує декілька гіпотез про його походження. Вчені вважають, що Місяць утворився близько 4,5 мільярда років тому в результаті зіткнення Землі з планетоподібним об’єктом розміром із Марс. Ця гігантська катастрофа призвела до викиду значної кількості матеріалу, з якого сформувався наш супутник.
  • У 1969 році, астронавт США, Ніл Армстронг, під час місії Аполлон, став першою людиною, яка ступила на Місяць. Його першими словами одразу після сходження із космічного апарату на поверхню Місяця стала фраза: “Це маленький крок для людини, але великий стрибок для людства”.
  • Через відсутність вітру сліди астронавтів на Місяці, як-от ті, що залишилися після місії Аполлон, можуть зберігатися мільйони років.

Ще декілька цікавих фактів про Місяць

  • Місячне затемнення дуже цікаве явище. Коли Земля знаходиться між Сонцем і Місяцем, ми можемо спостерігати місячне затемнення. Тінь Землі падає на Місяць, і його поверхня набуває червонуватого відтінку – це явище відоме як “кривавий Місяць”.
  • Завдяки своїй гравітаційній силі, Місяць впливає на рівень води в океанах та морях на Землі, який то зменшується, то збільшується. Ці явища називаються припливами та відпливами. Саме ці явища стабілізують океанічні екосистеми і створюють ритм життя для багатьох організмів.
  • Цікаві факти про Місяць не перестають дивувати! Поверхня Місяця вкрита дрібним пилом, який називають реголітом. Цей пил має гострі частинки, які можуть завдавати шкоди космічному обладнанню та астронавтам.
  • А чи задумувались ви коли-небудь чому Місяць світиться? Сяйво Місяця насправді є відбитим світлом Сонця. Місяць не випромінює світло, але відбиває його, створюючи чарівну картину на нічному небі.
  • Місячна поверхня всіяна кратерами, більшість із яких були створені метеоритами та астероїдами. Найбільший з них – кратер Бейлі, діаметр якого становить понад 300 км.
  • Політ до Місяця займає в середньому близько трьох днів (якщо говорити про пілотовані польоти). Залежно від швидкості космічного апарату та обраної траєкторії, час може варіюватися. Наприклад, місія Аполлон 11 у 1969 році досягла Місяця за 76 годин, використовуючи техніку, яка дозволяла економити паливо. Деякі сучасні космічні місії досягали Місяця навіть швидше, але зазвичай час польоту залишається в межах трьох днів.
  • Найшвидший політ безпілотного апарату до Місяця тривав 8 годин 35 хвилин. У рамках місії New Horizons, у 2006 році, космічний зонд пролетів повз Місяць на шляху до Плутона за цей рекордний час. Звичайно, це не була посадка на Місяць, але ця швидкість залишається рекордною для подолання відстані від Землі до Місяця.
  • Щороку Місяць повільно віддаляється від Землі приблизно на 3,8 см. Це віддалення має вплив на припливи й відпливи океанів, а через мільярди років навіть сповільнить обертання Землі до того ж ритму, який ми спостерігаємо у Місяця.