Острів Пасхи – це місце, де історія та міфи переплітаються в одне ціле. Самотній клаптик землі в Тихому океані, загублений за тисячі кілометрів від материка, манить дослідників і мандрівників своїми таємницями. Гігантські кам’яні статуї моаї, загибла цивілізація, невідомі письмові знаки – усе це робить острів одним із найзагадковіших місць на планеті. Тож давайте розглянемо цікаві факти про острів Пасхи та дізнаємося більше про цей загадковий клаптик суші.
Цікаві факти про острів Пасхи яких ви не знали
1. Острів Пасхи має вулканічне походження та розташований у південно-східній частині Тихого океану і належить Чилі. Він сформувався внаслідок виверження трьох вулканів, найвищий з яких – Мауна-Теревака (507 м).
2. Острів був відкритий нідерландським мореплавцем Якобом Роггевеном 5 квітня 1722 року якраз на Великдень. Саме тому він і отримав назву “Острів Пасхи”. Проте місцеві жителі називають свою батьківщину Рапа-Нуї, що означає Великий Рапа.
3. У 1888 році острів Пасхи офіційно перейшов під контроль Чилі після підписання угоди з місцевими вождями. Проте багато жителів острова не розуміли змісту документа, і з часом це призвело до численних конфліктів та протестів.
4. Цей острів має унікальну трикутну форму, що робить його схожим на гігантський шматок піци посеред Тихого океану. Кожен із трьох кутів острова увінчаний згаслим вулканом, які колись формували його ландшафт.
5. Острів Пасхи є одним із найвіддаленіших населених островів у світі – найближчий населений пункт знаходиться більш ніж за 1800 км, а материкова частина Чилі – за 3 700 км.
6. На острові розташовано понад 990 величезних кам’яних статуй – моаї. Більшість статуй має висоту від 6 до 10 метрів та важать до 20 тонн. Винятком є лише незакінчена статуя висотою 20 метрів та вагою 270 тонн!
7. Перші статуї моаї з’явилися на Острові Пасхи приблизно у X–XIII століттях. Вважається, що їх створили перші поселенці острова, щоб увічнити пам’ять про своїх предків і захистити землю від злих духів.
8. Більшість моаї були вирізані з вулканічного туфу в каменярні Рано Рараку. Тут залишилося близько 400 незавершених статуй, що так і не були доставлені до місць встановлення.
9. Згідно з місцевою легендою, моаї могли ходити. Але насправді дослідження науковців показало, що стародавні жителі острова пересували статуї розгойдуючи їх з боку у бік за допомогою мотузок.
10. Довгий час вважалося, що моаї – це лише голови, але археологи виявили, що більшість статуй мають повні тіла, поховані під землею.
11. Острів Пасхи – єдине місце в Океанії, де існувала власна система письма – ронго-ронго. Однак досі ніхто не зміг її розшифрувати.
12. Сьогодні на острові живе близько 8 600 осіб, приблизно половина із яких є нащадками корінного народу.
13. На острові Пасхи майже немає великих дерев, хоча раніше тут росли величезні пальми. Вважається, що стародавні люди вирубали ліси для перевезення моаї, що й призвело до екологічної катастрофи.
14. Цікаві факти про острів Пасхи не закінчуються! У XIX столітті острів був жертвою набігів работоргівців, які викрадали місцевих жителів.
15. На острові є тільки один аеропорт – Матавері. Він має найдовшу злітну смугу в Тихому океані та використовується навіть NASA як запасний майданчик для посадки шатлів.
16. У давнину на острові Пасхи мешкали 2 корінні народи. Одні володіли писемністю, будували маої та були панівними на острові, інший народ був підлеглим. За оцінками науковців, підлеглий народ повстав проти панівного приблизно у XVI столітті та винищив його. Тому, сьогодні, про острів Пасхи виникає багато запитань, адже зі знищеним народом була знищена і уся його культура та писемність.
17. Досі не відомо, що призвело до занепаду корінної цивілізації – природні катаклізми, війни чи виснаження природних ресурсів.
18. На острові немає річок, а джерела прісної води – це невеликі озера у вулканічних кратерах.
19. З 1995 року Острів Пасхи перебуває під захистом ЮНЕСКО як об’єкт Світової спадщини.
20. Туризм – головне джерело доходу острова Пасхи. Сьогодні більшість місцевих жителів працюють у сфері туризму, оскільки острів є популярним напрямком для мандрівників.
21. Достовірно невідомо коли саме на острові оселилися найперші люди. За однією з версій, Острів Пасхи був заселений приблизно у 300-400 році нашої ери (саме так археологи оцінюють сліди найпершої діяльності людини на острові). Проте існує більш пізня дата – 1200 рік нашої ери. Радіовуглецевий аналіз підтверджує, що саме в цей час на острові зникли майже усі дерева.
22. За місцевою легендою, найперші люди прибули на острів Пасхи двома великими сім’ями на двох величезних човнах видовбаних із суцільного дерева. Проте звідки саме прибули ці люди і досі невідомо. Існує версія що це були полінезійці із острова Мангарева.
23. Існує підтвердження, що у XV столітті острів Пасхи відвідували інки, які мешкали на території сучасного Перу та інших країн Південної Америки. Доказом цього є руїни храму Аху Вінапу, який був збудований у архітектурному стилі інків.