Шовк – це не просто тканина, а справжня легенда у світі текстилю. Він вражає своєю гладкістю, блиском і міцністю, а його історія сповнена таємниць, відкриттів та дивовижних фактів. Пропонуємо вам зануритися у світ цього розкішного матеріалу та дізнатися цікаві факти про шовк, щоб розкрити усі загадки про цей дивовижний матеріал.
Цікаві факти про шовк
1. Шовк був відкритий у Китаї понад 5000 років тому. За легендою, китайська імператриця Сі Лін Ши помітила, як кокон шовкопряда впав у її чашку чаю і почав розмотуватися в тонку, блискучу нитку. Так розпочалася історія найціннішої тканини світу.
2. Шовк добувають із коконів гусениць-шовкопрядів. Один кокон містить нитку довжина якої може сягати аж до 900 метрів!
3. Але як саме виготовляють шовк? Процес виготовлення шовку починається з вирощування шовкопрядів, які плетуть кокони з тонких ниток. Потім кокони обережно варять у гарячій воді, щоб розм’якшити нитки, після чого їх розмотують, отримуючи безперервну шовкову нитку.
4. Саме завдяки шовку з’явився один із найвідоміших торгівельних маршрутів – Великий шовковий шлях, протяжність якого складала понад 12 тисяч кілометрів. Він з’єднував Китай із країнами Близького Сходу, та зробив неоціненний вклад в розвиток торгівлі, культури і науки.
5. Протягом тисячоліть Китай суворо охороняв секрет виробництва шовку. Вивезення шовкопрядів за межі країни каралося смертю. Однак згодом таємниця все ж таки потрапила до інших країн.
6. Існує декілька версій як таємницю виготовлення шовку було розкрито. За однією з них, таємницю розкрила китайська принцеса, яка, виходячи заміж за правителя сусідньої країни, таємно сховала кокони шовкопряда у своєму головному уборі. За іншою версією, японці, під час своєї експедиції Китаєм, викрали декілька яєць шовкопряда та людей які вміли виготовляти шовк.
7. У стародавньому Китаї шовкові тканини використовували не тільки для одягу, а й як гроші. Солдати отримували платню шовком, а імператори дарували його як цінний подарунок.
8. Основний раціон гусениці-шовкопряда – листя шовковиці. Саме ця рослина забезпечує личинкам необхідні речовини для створення міцних коконів.
9. Шовк добре зігріває взимку і охолоджує влітку. Завдяки своїм властивостям терморегуляції, він створює комфорт у будь-яку пору року. Саме тому його часто використовують не тільки у виробництві одягу, але й для виробництва ковдр і постільної білизни.
10. Шовк є єдиною тканиною в якій не живуть комахи. А ще, він має природні антибактеріальні властивості, що робить його ідеальним для алергіків.
11. Щоб створити 1 кілограм шовку, потрібно близько 5000 коконів шовкопряда і кілька місяців кропіткої роботи.
12. Природний шовк використовують у медицині. Завдяки своїй біосумісності шовкові волокна застосовують для виготовлення медичних ниток та матеріалів для хірургії.
13. Шовк має унікальну трикутну структуру волокон, яка заломлює світло, створюючи неповторний природний блиск.
14. Шовковий шлях існує й сьогодні. Сучасний Китай розробив новий “Шовковий шлях” – масштабний економічний проект, що об’єднує країни Європи та Азії.