Плутон – це справжній астрономічний бунтар. Спочатку його вважали дев’ятою планетою Сонячної системи, потім позбавили цього статусу, але він все одно залишається одним із найзагадковіших об’єктів у космосі. Маленький, холодний, далекий, але водночас унікальний – Плутон дивує вчених і сьогодні. Саме тому, ми підготували цікаві факти про Плутон, адже цій планеті буде чим здивувати вас.
Плутон: цікаві факти
1. Плутон відкрили випадково. У 1930 році 24-річний астроном Клайд Томбо виявив Плутон, порівнюючи фотографії зоряного неба. Він шукав таємничу «планету X», яка, за припущеннями астронома та математика Персіваля Лоуелла, мала б впливати на орбіти Урана і Нептуна. У результаті Томбо знайшов Плутон, але він виявився замалим, щоб мати вплив на орбіти цих планет.
2. Плутон – це не зовсім планета. У 2006 році Міжнародний астрономічний союз позбавив Плутон статусу планети і перекваліфікував його в карликову планету. Причина – він не виконує однієї з трьох головних вимог, щоб його класифікувати як планету Сонячної системи, тобто немає достатньої гравітації, щоб розчистити свою орбіту від інших небесних тіл. Це рішення і досі викликає суперечки серед науковців.
3. Плутон настільки малий, що його діаметр складає всього 2 377 км, тоді як діаметр супутника нашої планети (Місяця) – 3 474 км. Якби Плутон був на місці нашого Місяця, він виглядав би крихітним на нічному небі. Знаючи цей факт, тепер важко називати Плутон навіть карликовою планетою, чи не так?
4. На поверхні Плутона є величезна світла область у формі серця – це льодова рівнинна область, яку назвали на честь відкривача планети. Регіон Томбо складається з замерзлого азоту і на знімках з космосу дуже нагадує серце, від чого отримала ще одну неофіційну назву – Плутонове серце.

5. Рік на Плутоні триває 248 земних років. Плутон обертається навколо Сонця по дуже витягнутій орбіті, і один повний оберт займає майже два з половиною століття. Тобто, з моменту його відкриття у 1930 році він не зробив ще жодного повного оберту!
6. На Плутоні є атмосфера, але нестабільна. Хоча Плутон знаходиться так далеко від Сонця, у нього є тонка атмосфера, що складається переважно з азоту, метану і монооксиду вуглецю. Але цікаво те, що ця атмосфера з’являється і зникає: коли Плутон наближається до Сонця, лід випаровується і створює газову оболонку, а коли віддаляється – атмосфера буквально замерзає і падає на поверхню.
7. У Плутона є 5 супутників. Найбільший супутник Плутона – Харон. Його розмір перевищує половину діаметра Плутона. Крім Харона, є ще чотири менші супутники: Нікта, Гідра, Кербер і Стікс.
9. Цікаві факти про Плутон не закінчуються! Він і його супутник Харон завжди повернені один до одного однією і тією ж стороною. Такий ефект називається взаємний приливний захват і зустрічається дуже рідко серед небесних тіл.
11. День на Плутоні триває майже як тиждень на Землі. Один оберт навколо власної осі у Плутона триває 6,4 земних діб. Тобто, якби ви стояли на Плутоні, вам довелося б чекати більш ніж 3 дні, поки Сонце знову зійде.
12. Гравітація Плутона дуже слабка – вона становить лише 6% від земної. Тому людина, яка важить 70 кг на Землі, на Плутоні важила б лише 4,2 кг.
13. Вчені вважають, що на Плутоні може бути океан. Деякі дослідники припускають, що під поверхнею Плутона може існувати океан рідкої води, прихований під товстим шаром льоду.
15. Назва Плутон походить від римського бога підземного світу. Ім’я для нової планети запропонувала 11-річна дівчинка Венеція Берні. Вона обрала його тому, що Плутон знаходиться далеко і вічно перебуває в темряві, як і підземне царство бога Плутона.
16. Нещодавно проведені дослідження атмосфери планети вказують на те, що небо на Плутоні має блакитний колір. Атмосфера Плутона розсіює світло так само як атмосфера Землі, тому якщо ви опинилися б на його поверхні, то побачили б блакитне небо.
17. Температура на Плутоні – одна з найнижчих у Сонячній системі. Через велику віддаленість від Сонця температура там опускається до -233°C.
18. Через витягнуту еліптичну орбіту Плутон час від часу перетинає орбіту Нептуна і стає ближчим до Сонця, ніж восьма планета. Востаннє це сталося з 1979 по 1999 рік, і протягом цих 20 років Плутон був фактично восьмою, а не найдальшою планетою Сонячної системи. Попри це, його орбіта така унікальна, що навіть при перетині орбіти Нептуна вони ніколи не можуть зіткнутися.
19. Єдиний космічний апарат, що відвідав Плутон, — це New Horizons, який пролетів повз нього 14 липня 2015 року. Завдяки цій місії вчені вперше отримали детальні зображення поверхні Плутона, виявили крижані рівнини, гори з водяного льоду та загадковий регіон у формі серця. Після зустрічі з Плутоном New Horizons продовжив свій шлях у пояс Койпера, досліджуючи далекі об’єкти Сонячної системи.
20. Цікавий факт, що на борту New Horizons знаходиться капсула з прахом Клайда Томбо — астронома, який відкрив Плутон. Це перший випадок, коли людські останки були відправлені так далеко в космос.
21. Промінь світла долає відстань від Сонця до Плутона в середньому від 4,1 до 6,8 годин (в залежності де розташована планета на орбіті). Для порівняння — промінь світла від Сонця долає відстань до Землі за 8 хв та 20 секунд. Просто неймовірно як далеко знаходиться ця карликова планета, чи не так?
22. Існує теорія, що Плутон міг бути супутником Нептуна. Деякі астрономи вважають, що Плутон раніше міг бути частиною системи Нептуна, але згодом його гравітація виштовхнула карликову планету на власну орбіту.
23. На Плутоні знаходяться гірські хребти і деякі вершини сягають 3500 метрів. Вони утворені не з каменю, а з міцного льоду.