Колізей: цікаві факти та історія будівництва

Колізей цікаві факти

Колізей та Рим, дві історичні ікони, завжди привертають погляди мандрівників своєю красою. Колізей, також відомий як Амфітеатр Флавія, є однією з найвизначніших архітектурних пам’яток давнього Риму. Його величезна структура та багата історія роблять його захоплюючим об’єктом вивчення. Давайте розглянемо цікаві факти про Колізей та історію будівництва цього унікального спорудження.

Римський Колізей: історія будівництва

Колізей, або Амфітеатр Флавія, був спроєктований та побудований за наказом імператора Веспасіана, який заснував династію Флавіїв. Будівництво розпочалося приблизно в 72 році н.е. і завершилося в 80 році н.е. за участю сина Веспасіана, імператора Тита.

Будівництво проводилось із застосуванням робочої сили рабів, військовополонених та великої кількості будівельників. Щоб створити масштабну арену, архітектори використовували камінь, цеглу, вапняк і дерево. Колізей розташовувався на рівному місці, а землю, вивезену під час будівництва, використовували для створення ландшафтних елементів.

Оригінальна назва, “Амфітеатр Флавія”, вказує на зв’язок із родом Флавіїв, які стояли за його створенням. Амфітеатр був настільки великим, що з часом він отримав назву “Колізей”, яка походить від латинського слова “colosseum”, що означає “величезний” або “колосальний”. 

Колізей – це велетенський амфітеатр, який призначався для проведення громадських забав, таких як гладіаторські бої, боротьба з дикими тваринами, показові страти, наукові та релігійні події. Мета побудови Колізею була показати велич інженерії Римської Імперії та збільшити популярність династії Флавіїв серед населення Риму. 

Історія Колізею також включає періоди реконструкцій та реставрацій, адже він часто пошкоджувався пожежами, землетрусами та навіть діями людей, які використовували його каміння для будівництва інших споруд.

Архітектура Колізею

Архітектура Колізею — дивовижний символ величі та інженерної майстерності давнього Риму. Колізей був побудований у формі еліпса, розміром 188 метрів у довжину, приблизно 156 метрів у ширину і з висотою стін у 50 метрів. Римський Колізей складався з 4 поверхів. Арена Колізею має розміри приблизно 86 метрів у довжину і 54 метри у ширину. Під ареною побудована складна система тунелів де розміщувались звірі та гладіатори перед початком боїв. Колізей вміщав приблизно 50000 глядачів і був найбільшим римським амфітеатром.

Колізей Рим
Вид на арену Колізею та приміщення що знаходяться під нею

Цікаві факти про Колізей

  • Колізей визнаний одним з Семи Чудес сучасного світу у 2007 році.
  • Арена Римського Колізею могла заповнюватись водою для проведення боїв гладіаторів у воді.
  • Колізей мав приблизно 80 входів через які 50000 глядачів могли швидко зайти та зайняти свої місця.
  • Глядачі відповідно до свого соціального статусу мали займати відповідні місця. На першому ярусі сиділи вельможі та можновладці. Другий ярус займали прості римські громадяни. На третій ярус допускались глядачі нижчого соціального статусу. Цікавий факт що рабам теж дозволялось відвідувати Колізей у статусі глядачів.
  • Колізей залишався діючим понад 500 років
  • При імператорі Титі Римський Колізей був зображений на монетах
  • Щорічно Колізей відвідує приблизно 6 мільйонів туристів
  • У 405 році бої гладіаторів на арені Колізею заборонили, через те, що правлячий тоді імператор Гонорій вважав що це не по християнськи. Проте бої з тваринами продовжувались.
  •  На честь відкриття Римського Колізею провели ігри гладіаторів які тривали 100 днів. Під час цієї події на арені загинули майже 9 тисяч диких тварин та сотні гладіаторів.