Цікаві факти про Панамський канал

Панамський канал — це не просто водна артерія, що з’єднує Атлантичний і Тихий океани. Це справжній витвір людського розуму, який змінив світову торгівлю, геополітику та історію. Тож давайте розглянемо цікаві факти про Панамський канал, які доводять, що ця споруда заслуговує на звання одного з чудес інженерної думки.

Панамський канал: цікаві факти

1. Канал з’єднує два океани. Панамський канал з’єднує Атлантичний океан (через Карибське море) з Тихим. Завдяки цьому маршрути суден скорочуються на тисячі кілометрів.

2. Довжина Панамського каналу складає майже 81,6 кілометра. Це дозволяє кораблям уникати обхід через Південну Америку. Для прикладу — морський шлях із Сан-Франциско до Нью-Йорка скоротився аж на 13 000 кілометрів!

3. Будівництво Панамського каналу тривало понад 30 років. Спроби збудувати канал почалися ще у 1880-х французами, але завершити вдалося лише американцям у 1914 році. Це був шлях через джунглі, болота та хвороби.

4. Офіційне відкриття Панамського каналу відбулося 15 серпня 1914 року. Першим судном, яке офіційно пройшло через канал, став вантажний пароплав SS Ancon.

5. Маловідомим фактом є те, що перший інженерний розрахунок побудови Панамського каналу розробив українець Скибицький Михайло Карлович у 1830 році. Проте його ідею до життя почали втілювати тільки через 50 років!

6. Над будівництвом Панамського каналу працювали сотні тисяч людей. За весь час будівництва каналу працювало понад 75 000 людей з усього світу, включаючи Африку, Європу, Карибські острови та Азію.

7. Панамський канал має систему шлюзів — величезних водяних ліфтів, які піднімають та опускають судна, щоб компенсувати різницю у висоті між рівнем океану та рівнем самого каналу.

8. Різниця між рівнем Світового океану та рівнем Панамського каналу складає 26 метрів. А це означає, що шлюзи каналу можуть піднімати кораблі на висоту до 26 метрів над рівнем моря — це майже як 9-поверховий будинок!

9. Це був найбільший проект США поза межами країни. США витратили на будівництво каналу понад 350 мільйонів доларів — на той час нечувана сума.

10. Малярія та жовта лихоманка стали головною загрозою, адже за оцінками істориків понад 22 тисячі робітників померли від хвороб під час будівництва. Але завдяки революційним методам боротьби з комарами ситуацію вдалося взяти під контроль.

цікаві факти про панамський канал

11. У 1999 році Панама отримала повний контроль над каналом. Хоч канал був під американським керівництвом більше 85 років, у 1999 його офіційно передали Панамі.

12. Щодня Панамський канал перетинає в середньому 35-40 суден. Це приблизно 14 000 суден на рік. І попит лише зростає.

13. Прохід через Панамський канал не безкоштовний. Залежно від тоннажу корабля це може коштувати десятки чи навіть сотні тисяч доларів.

14. Канал приносить мільярди доходу Панамі. Завдяки Панамському каналу, країна щороку заробляє майже 5 мільярдів доларів, а це більш ніж 60% ВВП країни.

15. Через канал можуть проходити лише судна певного розміру. Власне, саме звідси з’явився термін «панамакс» — максимальні розміри корабля, який може пройти через канал.

16. У 2016 році відкрили розширення каналу. Завдяки розширенню (проект “Нове шлюзування”) канал тепер приймає ще більші судна — “неопанамакс”.

17. Найдорожчий прохід корабля через Панамський канал коштував понад $375 000. Цей рекорд встановив круїзний лайнер у 2010 році.

18. Найдешевший прохід у історії Панамського каналу коштував 36 центів. Цю плату сплатив американець Річард Халлібертон, який проплив канал у 1928 році.

19. У Панамському каналі заборонено плавати. Саме через небезпеку від суден, шлюзів і руху води діє така заборона.

20. Панамський канал не тільки скоротив морський, а збільшив світову морську торгівлю, зменшив викиди парникових газів і став одним із найважливіших стратегічних об’єктів на планеті.