Піраміда Джосера — не просто купа стародавнього каміння посеред єгипетської пустелі. Це справжній архітектурний прорив, який колись перевернув уявлення про те, як має виглядати царська гробниця. Вона мовчки стоїть вже понад чотири тисячі років, але кожен її камінь може розповісти історію, яка вражає не менше, ніж пригодницький роман. Тож давайте дізнаємось цікаві факти про піраміду Джосера, яка і досі має багато секретів.
Піраміда Джосера: цікаві факти
1. Піраміда Джосера — найперша піраміда Єгипту. Вона була побудована близько 2650 року до нашої ери. Саме з неї почався епохальний бум будівництва пірамід, що тривав століттями.
2. Це перша споруда з вапняку такої величини у світі. До спорудження піраміди Джосера єгиптяни будували з цегли-сирцю, але Імхотеп (архітектор піраміди) зважився на реалізацію проєкту саме з вапняку, родовище якого було поруч. Це один із найміцніших і найдовговічніших матеріалів Єгипту. Завдяки цьому вона збереглася до наших днів — хоч і не в ідеальному стані.
3. Піраміда Джосера має ступінчасту форму. На відміну від гладких боків піраміди Хеопса чи інших відомих єгипетських пірамід, піраміда Джосера складається з шести сходинок. Вона є перехідним етапом від мастаб (плоских гробниць) до справжніх пірамід.
4. Піраміда Джосера має висоту близько 62 метрів. На ті часи це було справжнім архітектурним дивом, що здіймалося над пустелею мов кам’яна гора. Її основа — 121 на 109 метрів, тобто за площею вона більша, ніж футбольне поле!
5. У давнину піраміду було облицьовано білим вапняком, який блищав на сонці — вона виднілась здалеку як маяк у пустелі. На жаль, до наших днів облицювання піраміди не збереглось, адже облицювальні блоки були вкрадені для будівництва інших споруд.
6. Під пірамідою Джосера розташований цілий лабіринт. Понад 6 км коридорів, кімнат, галерей. І все це було створено, аби захистити фараона та його скарби від грабіжників.
7. А ще, в піраміді Джосера є не одна поховальна шахта. Основна шахта має глибину близько 28 метрів! Проте є десятки бокових, які були збудовані аби заплутати ймовірних злодіїв.
8. Архітектора піраміди Джосера Імхотепа обожествили. Імхотеп — архітектор, жерець і лікар, був настільки шанованим, що з часом його обожествили і він став богом медицини і мудрості в єгипетському пантеоні.
9. Комплекс Джосера — це не лише одна піраміда, а велетенський поховальний майданчик площею майже 15 гектарів. Навколо піраміди Джосера (яка є центральною частиною комплексу) розкинувся цілий некрополь: храми, дворики, колони, підземелля. Це мало бути справжнє місто фараона в загробному житті.
10. Навколо піраміди та некрополя була зведена кам’яна стіна заввишки майже 11 метрів, яка огортала увесь поховальний комплекс. Стіна була завдовжки 1,6 км, мала 14 фальшивих входів та була повністю облицьована білим вапняком ззовні та частково зсередини.
11. За всю свою історію піраміда Джосера зазнала чимало руйнувань через землетруси та ерозією. Цікаво, що її реставрації проводились навіть у Стародавньому Єгипті. Остання реставрація тривала 14 років і з 2020 року вона знову відкрита для відвідувачів.