Цікаві факти про дельфінів

цікаві факти про дельфінів

Дельфіни – милі та допитливі істоти які завжди викликають захоплення у людей. Впродовж багатьох років науковці прикладають великих зусиль щоб дослідити поведінку, звички та вміння цих цікавих морських ссавців. Ми звикли бачити дельфінів грайливими та допитливими. Але чи насправді це так? У цій статті ми розглянемо цікаві факти про дельфінів щоб дізнатись більше про цих чарівних мешканців морських глибин.

23 цікаві факти про дельфінів

1. В залежності від виду, розмір дельфіна коливається від 1,7 до 9,5 метрів завдовжки. Вага дельфінів також може дуже сильно відрізнятись. Дрібніші види можуть важити 50 кг, а більші навіть до 7 тонн.

2. В загальному існує 48 видів дельфінів. Окрім морських дельфінів є річкові види, які мешкають у річках Китаю, Південної Азії, Бразилії та Аргентини.

3. Вчені довели що дельфіни мають імена. Дельфіну присвоюється ім’я, яке є унікальним звуком який дельфін видає при народженні. Цікавий факт про дельфінів це те, що коли дельфін знаходиться ще в утробі матері, вона працює з ним щоб розвинути його унікальний звук ще до народження.

4. Деякі види дельфінів можуть тимчасово розвивати швидкість до 29 км/год і стрибати у висоту до 9 метрів над рівнем моря.

5. Для того щоб  полювати на здобич, знаходити один одного та уникати перешкоди під водою дельфіни використовують ехолокацію. Саме їх надійний біосонар допомагає виконувати ці важливі функції. З допомогою ехолокації дельфіни можуть точно визначати відстань на якій знаходяться предмети та їх розмір. Саме через їхній точний біосонар, дельфіни стали такими цікавими для науковців. У деяких країнах дельфінів досліджують для того щоб використовувати у військових цілях.

6. Тривалість життя дельфінів у дикій природі коливається від 30 до 50 років. Все залежить від виду. Але були зафіксовані випадки коли більші види дельфінів доживали до 80 років.

7. Ще один цікавий факт про дельфінів це те, що косатки є найбільшими представники дельфінів і також вони є найбільшими хижими дельфінами.

косатка
Косатки у дельфінарії, США

8. Назва “дельфін” походить від давньогрецького слова “delphís” яке пішло від слова “delphus” що означає “утроб” або ж “матка”. Тому в стародавній Греції “delphis” означало “риба з маткою”.

9. Коли дельфіни сплять, то відпочиває тільки 1 півкуля їхнього мозку, друга півкуля працює. Таким чином це допомагає дельфінам зберігати свідомість для того щоб дихати під час сну та пильнувати за хижаками або ж іншими загрозами.

10. Під час сну дихальний отвір дельфіна знаходиться над водою. Для того щоб триматись в такому положенні у дельфінів є рефлекс через який вони автоматично б’ють хвостом.

11. Дельфіни харчуються рибою та кальмарами. Вони ковтають здобич повністю, або ж можуть розділити її за допомогою своїх зубів. Кількість зубів у дельфінів варіюється в залежності від виду. Деякі більші види дельфінів мають 50 зубів, а деякі менші навіть 260. І навіть у одного і того ж виду дельфінів кількість зубів може відрізнятись.

12. В Україні у дикій природі водяться тільки 2 види дельфінів – це дельфін звичайний (Чорне та Азовське море) та афаліна звичайна (Чорне море).

13. В середньому дельфіни плавають під водою без повітря від 7 до 15 хвилин. Але більші види можуть затримувати подих і до 1 години.

14. У дельфінів немає нюху. Також раніше стверджували що них немає смаку. Але досліди показали що дельфіни можуть віддавати перевагу деяким видам риби під час харчування, що свідчить про певну здатність відчувати смак. 

15. Дельфіни дуже розумні істоти. Доведено що вони можуть навчати, вчитись, сумувати, співпрацювати та планувати.

16. Цікаві факти про дельфінів не перестають дивувати, правда? Ось ще один цікавий факт. Дельфіни спілкуються між собою за допомогою мови звуків та мови тіла. Мова звуків включає в себе звукові сигнали такі як клацання чи видавання різних інших звуків. Невербальне спілкування у дельфінів відбувається за допомогою дотиків та поз (наприклад помахи хвостом чи головою, позування у воді).

17. Дельфіни еволюціонували від наземних ссавців, ноги яких знаходилися під тілом. Як наслідок, хвіст дельфіна під час плавання рухається вгору і вниз, тоді як хвіст у риб рухається з боку в бік.

 18. Дельфіни народжують потомство раз на 1-6 років. Новонароджене потомство вони вигодовують молоком як і усі ссавці.

19. Дельфіни теплокровні істоти. Вони мають підшкірний шар жиру який їх зігріває.

20. Дельфіни ссавці і тому вони не мають можливості дихати під водою. Їм постійно необхідно виринати на поверхню щоб зробити запас повітря.

21. Дельфіни ніколи не посміхаються. Ми звикли бачити завжди усміхнених та щасливих дельфінів (наприклад у дельфінаріях), але насправді це пов’язане з їхньою формою щелепи. Тому це створює хибне уявлення що дельфіни завжди усміхнені і мають високі стандарти життя у неволі.

22. Дельфіни дуже соціальні істоти. Вони плавають групами, захищають один одного, полюють групами та навіть допомагають пораненим чи хворим членам зграї. Зазвичай дельфіни плавають групами від 2 до 30 особин, але наприклад у шлюбний період чи у місцевості де багато здобичі можуть зустрічатись групи зі 100 особин. 

23. Хоча ми звикли бачити дельфінів тільки грайливими та дружелюбними, вони все таки можуть вступати у сутички між собою. Наприклад самці дельфінів можуть вступати у бійку за самицю або ж навіть за товариша по зграї. Інколи сутички бувають такими агресивними, що після поразки дельфін може стати вигнанцем у зграї.