Цікаві факти про золото

цікаві факти про золото

Золото – метал, який протягом тисячоліть викликає у людей захоплення, жадобу і навіть війни. Його шанували фараони, ним розраховувалися купці, а шукачі скарбів мандрували за ним у найвіддаленіші куточки світу. Сьогодні золото – не лише символ багатства, а й важливий елемент у промисловості, медицині та навіть космічних технологіях. Давайте зануримося у світ цього блискучого металу та дізнаємося цікаві факти про золото, які вас неодмінно здивують.

Цікаві факти про золото

1. Золото це позаземний метал, який походить з космосу. Усе золото що є на нашій планеті утворилося мільярди років тому під час ядерного синтезу у ядрах нейронних зірок.

2. Але ж як тоді золото потрапило на Землю? Все просто. Після зіткнень або вибухів нейронних зірок, золото вивільнялося у космос, після чого потрапляло на інші космічні тіла. Все золото що є на нашій планеті принесене метеоритами, що бомбардували нашу планету мільярди років тому.

3. Науковці вважають, що більша частина золота знаходиться в ядрі нашої планети, але його неможливо видобути. Те, що ми використовуємо сьогодні, було винесене на поверхню завдяки вулканічній активності та руху земної кори.

4. Золото 999,9 проби – це практично чистий метал без домішок. Воно м’яке, як пластилін, тому для виготовлення ювелірних виробів до чистого золота додають інші метали.

5. В організмі людини міститься близько 0,2 мг золота, більше половини якого знаходиться у кістках. Можливо, саме тому люди відчувають таке тяжіння до цього металу!

6. А чи знали ви що існує їстівне золото? Саме так! Спеціальне харчове золото використовують у дорогих десертах, напоях і навіть ліках. Цей метал настільки інертний, що його можна вживати в їжу без шкоди для здоров’я. Проте і жодної користі для свого організму ви не отримаєте.

7. Цікавий факт, що стародавні єгиптяни вірили, що золото має божественні властивості, і додавали його в їжу та напої для зміцнення здоров’я. У середньовічній Європі аристократи прикрашали страви золотими пластівцями, демонструючи свій статус і багатство. Навіть алхіміки вважали, що вживання золота може подарувати довголіття та міцне здоров’я.

8. Перші монети із золота з’явилися у Лідії (сучасна Туреччина) близько 600 року до нашої ери. Відтоді золото стало головною валютою світу.

9. Найбільший знайдений самородок золота на нашій планеті – «Welcome Stranger» – важив 72 кг! Його знайшли у 1869 році в Австралії у період золотої лихоманки.

10. Золото дуже гнучкий метал. Його можна розплющити в лист товщиною 0,0001 мм – настільки тонкий, що крізь нього проходить світло. А з одного грама можна витягнути дріт довжиною понад 2 кілометри!

11. Ртуть використовують у видобутку золота, оскільки вона утворює амальгаму, зв’язуючи дрібні частинки дорогоцінного металу та очищає його від зайвої породи та піску. Однак цей метод небезпечний для людей і природи, тому багато країн поступово від нього відмовляються.

12. Золота маска Тутанхамона вважається одним із найдорожчих артефактів у світі. Собівартість золота в її складі перевищує 2 мільйони доларів, але культурна цінність – неоціненна.

13. Олімпійські медалі, хоча й називаються золотими, насправді лише покриті золотом. Чисті золоті медалі востаннє вручали в 1912 році.

14. За оцінками дослідників, близько 3 мільйонів тонн золота лежить на дні океану разом із затонулими кораблями.

Короткі факти про золото

15. Китай – найбільший виробник золота у світі. Він видобуває понад 370 тонн щороку!

16. У багатьох культурах золото асоціювалося з владою, тому корони, скіпетри та інші предмети пов’язані з монархічною владою виготовляли саме з нього.

17. Колись усі світові валюти були прив’язані до золота, а паперові гроші лише підтверджували його наявність у скарбниці тої чи іншої країни.

18. Золото ніколи не іржавіє. Цей метал не піддається корозії, тому його знахідки з давніх часів виглядають майже як нові.

19. Ювелірне золото не завжди жовте. Біле, червоне та навіть зелене золото – це результат додавання до нього інших металів, таких як срібло, мідь і паладій.

20. Температура плавлення золота складає 1064 °C, а кипіння – 2808 °C.

21. Від моменту як людство відкрило золото і до сьогодні, його було видобуто приблизно 190 000 тонн.

22. Приблизно 50% усього золота що сьогодні видобувається йде на виготовлення ювелірних виробів.

23. Золото виявлено на усіх материках нашої планети, проте воно все одно вважається дуже рідкісним металом.

24. Найбільший золотий резерв у світі має США. Він складає майже 8133 тонн.

25. У горах золото тьмяніє. На великих висотах золото втрачає свій блиск через низьку температуру та зміну хімічного середовища повітря.

26. Золото застосовується в медицині для лікування артриту, а також у стоматології, оскільки воно не піддається корозії та добре взаємодіє з організмом.

27. Підробки золота існують ще з часів його відкриття. Наприклад ще в Стародавньому Римі шахраї навчилися покривати дешеві метали золотом, видаючи їх за дорогоцінні.

28. Усе золото, що було видобуто людством до наших часів може вміститись у трьох олімпійських басейнах для плавання.

29. Стародавні єгиптяни вважали золото плоттю богів, тому всі фараони були поховані з ним.

30. Цей метал чудово проводить електрику, тому використовується в електроніці та техніці: мікросхемах, мобільних телефонах і супутниках.

31. Космічні шоломи астронавтів мають золоте покриття, яке захищає очі від інфрачервоного випромінювання.