Землетрус — явище грізне й загадкове. Вони трапляються щодня, і хоч ми цього часом не відчуваємо, землетруси здатні змінити цілі міста або навіть історію людства. Саме тому ми підготували цікаві факти про землетруси, які допоможуть краще зрозуміти цю силу природи.
Цікаві факти про землетруси
1. Щорічно у світі відбувається в середньому 20 000 землетрусів, а це приблизно 55 щодня. Більшість із них надто слабкі, щоб їх відчути без спеціальної техніки.
2. Землетрус виникає внаслідок раптового зсуву тектонічних плит або розриву гірських порід у земній корі, що призводить до вивільнення накопиченої пружної енергії. Ця енергія поширюється у вигляді сейсмічних хвиль, які ми відчуваємо як коливання земної поверхні.
3. Найпотужніший землетрус в історії стався в Чилі у 1960 році. Його магнітуда склала 9,5 балів за шкалою Ріхтера і сьогодні він залишається найпотужнішим з усіх зафіксованих землетрусів.
4. Шкала Ріхтера — це логарифмічна шкала, яка вимірює енергію яка виділяється під час землетрусу. У ній кожна наступна одиниця відповідає збільшенню енергії приблизно в 31,6 раза.
5. Найнебезпечніше місце за кількістю землетрусів — Тихоокеанське вогняне кільце. Це дуга навколо Тихого океану, де розташовано понад 75% усіх активних вулканів нашої планети і тут стається близько 80% усіх землетрусів.
6. Найглибший землетрус був зафіксований на глибині майже 700 км. Це як відстань від Києва до Ужгорода!
7. Землетруси часто провокують цунамі. Підводні поштовхи підкидають воду та створюють величезні хвилі.
8. Цунамі 2004 року в Індійському океані було спричинене саме землетрусом. Його сила склала 9,1–9,3 бала. Тоді загинуло понад 230 000 людей у 14 країнах світу.
9. А ще, підземні поштовхи можуть спричиняти зсуви ґрунту та лавини. Особливо в гірських районах.
10. У Китаї в 1556 році стався найсмертоносніший землетрус за усю історію існування людства під час якого загинуло понад 800 000 людей.
11. Інколи землетруси навіть змінюють вісь обертання Землі. Хоч і незначно, але це науково доведено.
12. Землетруси можуть тривати від кількох секунд до кількох хвилин. Хоча навіть 10 секунд можуть здаватися вічністю.
13. Перед деякими землетрусами з’являються запахи газу або сірки. Це через розломи, які відкривають підземні шари.
14. Тварини часто відчувають землетруси раніше за людей. Вони реагують на підземні вібрації або зміни в електромагнітному полі.
15. Кожен континент має сейсмічно активні зони. Тобто безпечних регіонів не існує. Навіть в Антарктиді теж трапляються землетруси. Хоч і не часто, але материк не такий уже і спокійний.
16. Навіть у Європі бувають сильні землетруси. Наприклад, в Італії та Туреччині вони досить часті.
17. Деякі землетруси можуть супроводжуватися світловими ефектами. Це загадкове явище називають і досі залишається загадкою для науковців.
18. У 1811 році в США після землетрусу річка Міссісіпі потекла назад. Природа тоді справді перевершила себе.
19. У світі є міста, де заборонено будувати без сейсмостійких проєктів. Наприклад, у Сан-Франциско чи Токіо це правило номер один.
20. На Місяці теж бувають “місяцетруси”. Вони слабші, але іноді тривають до 10 хвилин!
21. Землетруси бувають і на Марсі! Їх називають “марсотрусами” — і NASA вже їх зафіксувало.
22. Сейсмологи ще не навчилися точно передбачати землетруси. Але над цим щодня працюють тисячі вчених.
23. У старовину землетруси пов’язували з гнівом богів. Наприклад, в Японії вірили, що їх викликає гігантський сом, у Греції, що землетрус — це рух титанів під землею. А от у Скандинавії його приписували велетням.
24. У сейсмічно активних районах, наприклад таких як Японія, під будинками будують сейсмічні подушки. Це спеціальні амортизатори, які зменшують коливання будівлі під час землетрусу.
25. Землетруси не вбивають — вбивають їхні наслідки. Найбільше жертв зазвичай гине під завалами, внаслідок пожеж та цунамі.
26. Цікаво, що землетрус цікавили людство ще з давніх часів. Наприклад найперший сейсмограф був винайдений у Стародавньому Китаї у 132 році н. е китайським науковцем Чжаном Хеном.
27. Японія є найбільш сейсмічно активною країною світу і саме тому, вона є однією з найпідготовленіших країн до землетрусів. У школах тут навчають дітей як поводитись під час землетрусу.
28. Сейсмографи здатні фіксувати поштовхи, яких людина не відчує взагалі. Вони вловлюють коливання менше мікрометра.
29. Землетруси можуть стати спусковим механізмом для виверження вулканів, особливо якщо вони відбуваються поблизу магматичних камер. Коливання земної кори порушують тиск і можуть змусити лаву прорватися на поверхню.
30. Під час потужних землетрусів земля буквально розривається та утворюються розломи, де одна частина земної кори зміщується відносно іншої. Ці тріщини можуть тягнутися на десятки кілометрів і змінювати ландшафт назавжди.